Nici chirurgiczne rozpuszczalne

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu żaden z chirurgów nie przykładał większej wagi do estetyki wykonania szwu pooperacyjnego. Koncentrowano się wyłącznie na poprawnym zszyciu rany i jej bacznej obserwacji, aby uniknąć zakażenia bakteryjnego. W konsekwencji po zabiegach różnego rodzaju zostawały nieestetyczne i szpecące blizny, które stały się zmorą wielu osób i przyczyną kompleksów.

Rozpuszczalne nici chirurgiczne

Szwy rozpuszczalne to stosunkowo nowe odkrycie, które znalazło głównie zastosowanie w ginekologii, urologii, stomatologii, chirurgii dziecięcej, urologii i medycynie estetycznej. Istotą tego typu innowacyjnego rozwiązania jest naturalna zdolność rozpuszczania się w skórze nici chirurgicznych po upływie kilku do kilkunastu miesięcy. Biodegradacja szwów następuje zawsze po całkowitym wygojeniu i zasklepieniu się tkanek, zatem nie ma obaw, że szwy rozpuszczą się wcześniej. Rosnąca popularność szwów rozpuszczalnych sprawia, że obecnie na rynku są dostępne szwy wchłanialne o różnej długości i grubości, co pozwala na idealne ich dopasowanie do rodzaju zszywanej rany. Wszystkie nici rozpuszczalne przed dopuszczeniem do obrotu są poddawane specjalnym badaniom i testom tak, by były całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Charakterystyka nici rozpuszczalnych

Nici chirurgiczne rozpuszczalne najczęściej wykonuje się ze specjalnego syntetycznego materiału powlekanego, który dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne. Ta właściwość jest niezwykle istotna, gdyż właśnie rana pooperacyjna jest miejscem szczególnie narażonym na infekcję bakteryjną. Warto też podkreślić, że nici chirurgiczne rozpuszczalne mocno zbliżają do siebie tkanki i tworzą bardzo mocny szew, co znacząco zmniejsza ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej. Szwy rozpuszczalne są doskonałą alternatywą dla klasycznych nici chirurgicznych, głównie dzięki temu, że nie zostawiają one po sobie żadnych śladów. Ma to ogromne znaczenie w miejscach newralgicznych, np. twarz, dłonie, szyja, ramiona, gdzie efekt estetyczny jest bardzo pożądany. Szwy wchłanialne świetnie też przyjęły się w chirurgii dziecięcej, co redukuje stres u najmłodszych pacjentów, dla których wyjmowanie tradycyjnych szwów bywa niezwykle stresujące, a nawet bolesne.