Endometrioza – czy ostre bóle miesiączkowe to powód do niepokoju?

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Endometrioza jest chorobą, w której wyściółka macicy rośnie poza macicą. W rezultacie mogą tworzyć się ogniska endometriozy, torbiele na jajnikach oraz zrosty. Ogniska te przechodzą przez ten sam cykl menstruacyjny, co wyściółka macicy. Jednak krew nie może odpłynąć, ale musi zostać rozłożona przez komórki zapalne. Może to prowadzić do różnego rodzaju bólu i niepłodności.

Skąd bierze się ból?

U dotkniętych chorobą kobiet endometrioza często powoduje silny ból podczas menstruacji. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może pojawić się również ból podczas stosunku płciowego, wypróżniania czy oddawania moczu. Przewlekły ból często powoduje, że dotknięte chorobą kobiety cierpią. Wyczerpanie i zmęczenie spowodowane bólem to nieodłączne elementy choroby. W przypadku silnego bólu menstruacyjnego zaleca się wizytę u ginekologa. Silne bóle podczas menstruacji nie są normalne. Fakt, że wiele kobiet musi co miesiąc brać środki przeciwbólowe i wierzy, że ból jest integralną częścią miesiączki, nie powinien mieć miejsca. Ważne jest, aby pacjentki otrzymały prawidłową diagnozę i były odpowiednio leczone. Endometrioza badania Katowice

Chirurgiczne usunięcie ognisk endometriozy

Ostateczną diagnozę można postawić tylko chirurgicznie, do tego wymagana jest specjalistyczna.

wiedza ginekologa. Endometrioza badania katowice pozawalają postawić prawidłową diagnozę. Jeśli choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, ulgę mogą przynieść leki. W zaawansowanym stadium endometrioza może atakować i uszkadzać narządy. Wtedy należy przeprowadzić interwencję chirurgiczną.

Endometrioza a pragnienie posiadania dzieci

Endometrioza nie tylko często powoduje silny ból menstruacyjny u kobiet, ale także oznacza, że ​​połowa dotkniętych nią kobiet nie jest w stanie zajść w ciążę. W związku z tym ważne jest, aby podczas operacji ogniska endometriozy zostały całkowicie usunięte. Ciągle powracający ból i niespełnione pragnienie posiadania dzieci są zwykle bardzo stresujące psychicznie, dlatego ważne jest, aby kobiety z endometriozą otrzymywały wsparcie od osób z ich najbliższego otoczenia.