Kiedy mężczyzna powinien udać się do urologa?

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Urologia jest dziedziną zajmującą się układem moczowym. Mężczyźni powinni udawać się do lekarza o tej specjalności nie tylko w razie wystąpienia objawów, ale również profilaktycznie. Kiedy należy umówić się na wizytę?

Urolog – męski lekarz

Lekarz urolog zajmuje się prowadzeniem diagnostyki oraz leczenia dolegliwości dotykających układu moczowego oraz moczowo-płciowego.

Chociaż przyjmuje w swoim gabinecie zarówno kobiety, jak i mężczyzn, to bardzo często uznawany jest za męskiego lekarza. Wynika to z faktu, że kobiety mogą udawać się do niego tylko wtedy, gdy zauważają u siebie niepożądane objawy, natomiast mężczyźni powinni odwiedzać go profilaktycznie.

Profilaktyka układu moczowo-płciowego u mężczyzn

Największym zagrożeniem ze strony układu moczowo-płciowego u mężczyzn są rak prostaty oraz rak jąder. Ryzyko rozwoju tych chorób rośnie wraz z wiekiem. Również na ich częstsze występowanie narażone są osoby obciążone genetycznie – z tymi schorzeniami w wywiadzie rodzinnym.

Profilaktyka raka prostaty zalecana jest u wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia. W przypadku obciążania genetycznego, czyli raka prostaty w rodzinie, rozpoczęcie badań profilaktycznych u urologa zaleca się od 40. roku życia. Profilaktyka raka jąder obejmuje samobadanie jąder – powinno być ono prowadzone co tydzień.

Zalecane badania profilaktyczne:

– samobadanie i badanie jąder
– badanie prostaty – przez USG oraz per rectum
– badanie markera nowotworowego PSA (swoistego antygenu sterczowego)

Wskazania do wizyty u urologa

Wizyta u lekarza jak urolog wskazana jest również wtedy, gdy u mężczyzny wystąpią niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego.

Za wskazania do wizyty uznaje się poniższe objawy:

– ból, pieczenie w trakcie oddawania moczu
– swędzenie, pieczenie cewki moczowej
– skąpomocz – mała ilość moczu
– częstomocz – częste oddawanie moczu
– utrzymujące się parcie na pęcherz
– wąski, osłabiony, przerywany strumień moczu
– problemy z trzymaniem moczu
– krwiomocz
– ból, zmiany w jądrach
– stulejka

Lekarz może wtedy wykonać wywiad i badania w gabinecie, a także zalecić dalszą diagnostykę, na przykład badania krwi, wymazy. Na podstawie wyników badań postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.