Kompresjoterapia – leczenie przez nacisk

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Choroby cywilizacyjne są coraz bardziej powszechne wśród czynnego zawodowo społeczeństwa. Siedzący lub stojący tryb pracy owocuje znacznym ograniczeniem aktywności fizycznej człowieka i sprzyja rozwojowi takich dolegliwości jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy choroba niedokrwienna serca. Zaburzony cykl krążenia krwi w organizmie prowadzi między innymi do takich schorzeń jak niewydolność żylna, obrzęk limfatyczny czy zakrzepica żylna, które nieleczone stanowią zagrożenie dla życia człowieka. Na szczęście odpowiednio dobrane leczenie, jest w stanie znacząco podnieść komfort poziom bezpieczeństwa osób borykających się z podobnymi przypadłościami.

Terapia przez ucisk — pończochy i opaski uciskowe na żylaki

Kompresjoterapia to uznana metoda zapobiegania i leczenia chorób naczyń, takich jak żylaki, zakrzepica czy niewydolność żylna. Jej działanie opiera się na wywieraniu odpowiedniego nacisku z zewnątrz w taki sposób, by jego skutki były odczuwalne w tkankach znajdujących się wewnątrz ciała. W celu osiągnięcia właściwego ucisku stosuje się indywidualnie dobrane opaski uciskowe na żylaki, uciskowe rajstopy, podkolanówki oraz pończochy. Kompresjoterapia zapobiega takiemu zjawisku jak zastój krwi w naczyniach żylnych, a w okalających je tkankach usprawnia przepływ chłonki, co z kolei niweluje powstawanie obrzęków i kolejnych schorzeń. Metoda ta nie tylko w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia występowania tego typu dolegliwości, ale wyraźnie prowadzi do zahamowania rozwoju choroby. W związku z tym kompresjoterapię zaleca się pacjentom, u których zaobserwowano niewydolność żylną zarówno w początkowym, jak i zaawansowanym stadium.

Opaski uciskowe na żylaki, pończochy czy rajstopy kompresyjne?

Zależnie od tego, z jakim problemem przychodzi się pacjentowi mierzyć, specjalista dobiera odpowiedni rodzaj wyrobu uciskowego. Pończochy stosowane są w przypadku, gdy skarpetki lub podkolanówki nie są w stanie zapewnić ucisku na odpowiednio dużym obszarze. Wyroby te stosuje się jako wsparcie dla prowadzonej już innej formy terapii, między innymi w okresie rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu. Opaska uciskowa na żylaki to kolejny sposób na zabezpieczenie organizmu przed zaleganiem krwi w naczyniach, stosowany najczęściej po operacji, jako profilaktyka przeciwzakrzepowa. Tak jak pozostałe akcesoria, dla dobra pacjenta, opaska uciskowa na żylaki powinna zostać dobrana przez specjalistę, który udzieli jej użytkownikowi dokładnych instrukcji na temat prawidłowego, niezagrażającego zdrowiu jej użytkowania.