Jak rozpoznać żylaki odbytu?

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Choroba hemoroidalna nie jest przyjemną przypadłością, jednak istnieją skuteczne sposoby jej leczenia. Kto jest najbardziej narażony na występowanie żylaków odbytu? Dlaczego warto odwiedzić specjalistę we wczesnym stadium choroby?

Hemoroidy – kilka słów wstępu

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, które są umiejscowione w odbycie. Odpowiadają za kontrolę oddawania stolców i gazów – a więc mają niemałe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania organizmu. Ich dobra kondycja pozwala w bezproblemowy sposób się wypróżniać. Hemoroidy ma każdy człowiek, jednak patologiczne stany w obrębie tej części ciała nazywa się chorobą hemoroidalną. Występuje ona, kiedy guzki krwawnicze są powiększone i wypychane na zewnątrz odbytu.

Żylaki odbytu – choć jest to dość wstydliwa przypadłość – występują u sporej części ludzi. Szacuje się, że mogą one dotyczyć nawet 50% społeczeństwa. Co więcej, schorzenie to ma tendencję do nawracania, często pojawia się też u kobiet w ciąży.

Jakie są objawy choroby hemoroidalnej?

Powiększone hemoroidy zewnętrzne mogą objawiać się bólem w obrębie odbytu, swędzeniem, pieczeniem oraz dyskomfortem przy siadaniu. Chorzy często skarżą się także na krwawienia z odbytu, które można zauważyć podczas defekacji. Symptomy żylaków odbytu występują w różnym nasileniu – w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Hemoroidy objawy mają nieco odmienne u każdej osoby, jednak da się wyróżnić podstawowe symptomy.

Hemoroidy objawy – nie warto ich bagatelizować

Chorobę hemoroidalną łatwo przeoczyć na początku jej rozwoju. Dlatego właśnie do proktologa często trafiają osoby, które kwalifikują się już do chirurgicznego usunięcia zmian. Warto udać się do lekarza nawet, gdy objawy nie są bardzo uciążliwe, bowiem wczesne wykrycie żylaków odbytu pozwala wprowadzić odpowiednie leczenie i uniknąć wykonania zabiegu. W początkowym stadium często wystarczy zastosować maści łagodzące i wprowadzić do codziennego życia zalecenia specjalisty (często dotyczą one diety i aktywności fizycznej).

Najwięcej uporczywych objawów powodują hemoroidy zewnętrzne. To właśnie w takim przypadku pacjent boryka się ze stanem zapalnym i silnym bólem odbytu, który w znaczny sposób wpływa na komfort życia.