Czego dowiesz się z artykułu
Szwy rozpuszczalne pozwalają zeszyć ranę, bez konieczności ich zdejmowania w późniejszym czasie. Sporą zaletą takiego rozwiązania będzie to, że tego typu szwy same się wchłoną. Należy pamiętać, że po całkowitym rozpuszczeniu nie będą występować późne odczyny zapalne. Szwy wchłanialne są często wykorzystywane w medycynie.
Czym są nici chirurgiczne rozpuszczalne?
Należy pamiętać, że nici chirurgiczne rozpuszczalne nie mogą być stosowane w miejscu, gdzie zszycie poddawane jest znacznym obciążeniom mechanicznym. Mowa tutaj przede wszystkim o układzie ruchu, skórze oraz naczyniach tętniczych. Ponadto nie są stosowane również w tkankach o niższym poziomie metabolizmu oraz słabszym ukrwieniu, bowiem w takich przypadkach wzrost może być trudny bądź trwać dłużej niż w przypadku rozpuszczenia założonej nici. Warto podkreślić, że używanie szwów w chirurgii zostało udokumentowane już w czasach starożytnych. Ludzie wtedy stosowali naturalne materiały po to, żeby zbliżyć brzegi rany oraz ułatwić jej zagojenie. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że efekty takiego leczenia poprawiły się znacząco w XVIII wieku, kiedy zrozumiano potrzebę przemywania oraz dezynfekcji ran, a także zachowania aseptyki w czasie wykonywania zabiegów. Ponadto w nowoczesnej medycynie na początku stosowano tylko materiały w pełni naturalne. Mowa tutaj zarówno o takich, które mają pochodzenie zwierzęce, jak i roślinne. W obecnych czasach na rynku dominują głównie szwy syntetyczne. Dobór odpowiednich materiałów, które są cienkie oraz wytrzymałe sprawił, że Szwy rozpuszczalne mają optymalny czas działania oraz skutecznie podtrzymują brzegi ran.
Szwy wchłanialne – czym są?
Trzeba wspomnieć o tym, że szwy rozpuszczalne są specyficzną grupą materiałów, które stosowane są w chirurgii narządów miąższowych, a także tkanek miękkich. Ponadto ich wspólną cechą jest to, iż materiał, z którego zostały wyprodukowane, zaczyna ulegać stopniowemu rozpadowi, a po jakimś czasie całkowicie zaczyna się wchłaniać. Ponadto nie pozostawia resztek materiału w zszytych tkankach. Warto podkreślić, że dzieje się tak nie tylko pod wpływem działania wszelkich płynów ustrojowych, ale także i przez aktywność leukocytów, które są częścią układu odpornościowego – jest to bardzo istotna kwestia.