Endometrioza objawy

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Najtrudniejsze do leczenia są choroby, które nie zostały do końca poznane i których przyczyny są wciąż zagadką nawet dla najwybitniejszych specjalistów. Jedną z takich chorób jest endometrioza, zwana gruczolistością zewnętrzną, która w ciągu kolejnych lat może urosnąć do rangi choroby cywilizacyjnej, gdyż dotyka niemal co trzeciej kobiety na świecie.

Charakterystyka endometriozy

Endometrioza co to jest? Wielu zadaje sobie to pytanie i szuka informacji na ten temat. To choroba wstydliwa, przewlekła i niezwykle podstępna. Dotyczy kobiet młodych w wieku rozrodczym i jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób ginekologicznych ostatnich lat. Mechanizm tej choroby polega na przemieszczaniu się tkanki, która wyściela jamę macicy, poza macicę. Zmiany endometrialne pojawiają się najczęściej na jajnikach w formie tzw. torbieli czekoladowych (wypełnionych krwią), jajowodach, jamie otrzewnej oraz na jelitach, powodując szereg przykrych i bolesnych dolegliwości również poza okresem miesiączki. Śluzówka macicy jest szczególnie wrażliwa na zmianę stężenia hormonów (estrogenu czy progesteronu) i w ten sam sposób reaguje poza jamą macicy, tworząc poważne stany zapalne i powodując krwawienie.

Endometrioza objawy

Poszukując odpowiedzi na pytanie endometrioza objawy, nie trafimy na jednoznaczne objawy, które możemy znaleźć w przypadku miażdżycy czy cukrzycy. Tutaj objawy bywają niespecyficzne, a endometrioza często diagnozowana jest po wielu latach okupionych bólem. Wśród kobiet z zaawansowaną endometriozą najczęściej wymienia się takie objawy, jak: potwornie bolesne i długie miesiączki, zaburzenia owulacji, zaparcia, bóle krzyża, wzdęcia. Co ciekawe, przy endometriozie marker nowotworowy o nazwie CA 125 (charakterystyczny dla raka jajnika) ulega kilkukrotnemu podwyższeniu i potrafi utrzymywać się na takim poziomie przez wiele lat.

Endometrioza a płodność

Co trzecia pacjentka kliniki leczenia niepłodności ma diagnozowaną niepłodność z powodu endometriozy. Przyczyną są zmiany endometrialne na jajnikach i jajowodach oraz utrzymywanie się chronicznego stanu zapalnego w obrębie jamy brzusznej. Pacjentki z endometriozą mają zaburzoną owulację lub nie mają jej wcale, mają też podwyższony poziom komórek cytotoksycznych, które uniemożliwiają prawidłową implantację zarodka. W bardzo wielu przypadkach jedyną szansą na urodzenie dziecka jest zapłodnienie pozaustrojowe, które również nie gwarantuje sukcesu, gdyż często komórki jajowe pacjentek z endometriozą są bardzo złej jakości.