Dlaczego kobiety unikają regularnych wizyt u ginekologa?

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Każda kobieta, która rozpoczęła już współżycie seksualne, powinna zadbać o regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym. Pozwala to na odpowiednią profilaktykę oraz jak najwcześniejsze wykrywanie wszelkich zmian, mogących wystąpić w obrębie żeńskiego układu rozrodczego.

Dlaczego tak wiele kobiet nie lubi wizyt u ginekologa?

Chociaż większość pań wie o konieczności regularnych wizyt u lekarza ginekologa, to jednak wiele z nich unika lub odkłada w czasie ten przykry dla nich obowiązek. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne, od wstydu, poprzez strach przed bólem, aż po traumatyczne przeżycia z poprzednich badań. Dla sporej części kobiet, tym co najbardziej zniechęca je do wizyty, jest właśnie Wziernik ginekologiczny, który obecny jest podczas większości wizyt, w tym także podczas wykonywania cytologii. Jednak odpowiednio wykonane badanie, z dobrze dobranym sprzętem (wzierniki dopochwowe dostępne są w różnych rozmiarach), naprawdę nie powinno boleć. Jeśli dzieje się inaczej, być może warto pomyśleć nad zmianą lekarza prowadzącego.

Jak wygląda rutynowe badanie ginekologiczne?

Standardowa wizyta w gabinecie ginekologicznym trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, podczas których lekarz jest w stanie skontrolować zdrowie intymne pacjentki. Ginekolog zawsze pyta o to, kiedy kobieta miała ostatni okres i jak długie są cykle oraz czy występują jakieś problemy lub niepokojące objawy. Następnie przechodzi się do właściwego badania, w którym zostaje użyty właśnie wziernik ginekologiczny. Pozwala on na dokładne zbadanie stanu szyjki macicy oraz ścian pochwy, co w czynnościach bez wziernika byłoby znacznie utrudnione. Dzięki niemu można też pobrać wymaz, na przykład do badania cytologicznego. Następnie sprzęt jest (a przynajmniej powinien być) delikatnie wyjmowany z pochwy i jeśli nie ma dalszych badań, takich jak na przykład USG dopochwowe, pacjentka może się ubrać- do badania wziernikiem koniecznie jest bowiem rozebranie się od pasa w dół.

Podstawowe standardy higieniczne- rękawiczki i wzierniki ginekologiczne jednorazowe

Współczesnym standardem bezpieczeństwa i komfortu dla kobiet, ale i dla lekarzy, jest używanie sprzętu jednorazowego użytku. Wszystkie podkłady i rękawiczki są wymieniane przy przyjęciu każdej kolejnej pacjentki, co gwarantuje czystość i maksymalną higienę badania. Również wzierniki ginekologiczne jednorazowe cieszą się ogromną popularnością, co wynika nie tylko z kwestii bezpieczeństwa, ale też z wygody- wzierniki dopochwowe wielorazowego użytku należy sterylizować po każdym użyciu, co jest czasochłonne i niezbyt praktyczne. Widzimy więc, że regularne wizyty u ginekologa są, o ile nie koniecznie przyjemne, to zawsze bezpieczne, a lekarze i personel medyczny dbają o higienę, bezpieczeństwo i komfort każdej pacjentki.