Wszystko o dziurawcu pospolitym

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Choć nie każdy wierzy w stosowanie medycyny naturalnej przy leczeniu schorzeń medycznych, niektóre zioła warto docenić. Wśród tych, które powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce na pewno jest dziurawiec pospolity.

Dziurawiec pospolity – właściwości i zastosowanie

Dziurawiec pospolity rośnie na terenie całego kraju już od wieków, dlatego też ma swoje stałe miejsce w tradycyjnej polskiej medycynie. Znany jest z tego, że działa moczopędnie i świetnie służy osobom, które zmagają się z problemami z trawieniem. Zatem gdy chodzi o roślinę taką jak dziurawiec zastosowanie w dolegliwościach układu trawiennego jest czymś, co powinno zwrócić uwagę każdego. Oprócz tego gdy chodzi o dziurawiec zastosowanie tego ziela w stanach depresyjnych może być czymś, co okaże się pomocne dla wielu osób zmagających się z problemami z nastrojem. Roślina ta jest także bardzo cenna także dla ludzi cierpiących na nerwicę. Działanie to wynika z tego, że w dziurawcu występuje substancja zwana hypercyną. Hipercyna blokuje rozkład serotoniny, czyli neuroprzekaźnika znanego jako hormon szczęścia. Warto jednak wiedzieć, że zawartość hipercyny w dziurawcu powoduje, że osoby przyjmujące preparaty z tej rośliny cierpią na szczególną wrażliwość na światło słoneczne. Przy dłuższym pobyciu na zewnątrz mogą zaobserwować przebarwienia skóry.

Kiedy najlepiej zbierać dziurawiec pospolity?

Nie brakuje osób, które zainteresowane są samodzielnym zbiorem i suszeniem ziół na użytek domowy.

Jeżeli zatem ktoś chce wiedzieć dziurawiec kiedy zbierać tę roślinę do suszenia to najlepiej rozpocząć zbiory w czerwcu. Jest to czas gdy dziurawiec pospolity zaczyna kwitnąć, z czego bierze swoją drugą nazwę jaką jest ziele świętojańskie (nawiązuje do dnia Świętego Jana, który wypada 24 czerwca). Dlatego też gdy chodzi o Dziurawiec kiedy zbierać to ziele jest łatwe do zapamiętania. Okres kwitnienia trwa aż do sierpnia, zatem daje to trochę czasu na to, aby zebrać dużo rośliny do ususzenia. Dziurawiec pospolity jest dostępny powszechnie i można go znaleźć zarówno na terenach miejskich, jak i w lasach i polach poza miastem. Pragnąc zapewnić sobie dostęp do najcenniejszych części rośliny warto się skupić na ścinaniu szczytów każdego pędu. Po ususzeniu mogą być stosowane przy wielu dolegliwościach, zatem preparat z dziurawca pospolitego warto mieć w każdym domu.