Czepki medyczne, rodzaje i zastosowanie

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Odzież ochronna w placówkach medycznych ma ogromne znaczenie. Zapewnia sterylność oraz chroni przed drobnoustrojami. Stanowi także element identyfikacji wizualnej personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek i ratowników.

Stosowanie indywidualnych środków

ochrony jest uregulowana przepisami prawnymi, zamieszczonymi w Kodeksie Pracy w artykule 237. Medyczna odzież ochronna musi spełniać przepisy unijnej Dyrektywy o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC) oraz normę PN-EN 13795+A1:2013-06 lub inną, która zapewnia równoważną ochronę. Jednym z elementów ubioru pracownika medycznego jest czepek. Asortyment tego rodzaju produktów jest bardzo szeroki.

Czepki medyczne jako składnik ochrony osobistej

Czepki medyczne są obowiązkowym środkiem ochronnym używanym przez lekarzy – chirurgów, pielęgniarki, instrumentariuszki podczas wykonywania zabiegów i operacji. Stosują je także pracownicy medyczni w obliczu ryzyka zakażenia groźnymi wirusami lub drobnoustrojami. Czepki medyczne wykorzystywane są w szpitalach, przychodniach, lecznicach, gabinetach zabiegowych oraz laboratoriach.

W asortymencie tego segmentu znajdują się modele wielorazowe ze 100 % bawełny oraz jednorazowe. Najczęściej mają wymiar uniwersalny a regulację zapewniają troczki i ściągające gumki. Dla komfortu korzystania mogą być wyposażone w napotnik z bardzo cienkiej tkaniny. Materiał z którego wykonane są czepki medyczne wielorazowe jestrozciągliwy, bardzo wytrzymały i nie ulega zniszczeniu podczas prania nawet w temperaturze 95 stopni Celsjusza. Czepki są bardzo lekkie. Ponadto oferowana jest różnorodna kolorystyka i design czepków, co pozwala na lepszą identyfikację personelu oraz zwiększa zaufanie pacjentów, szczególnie tych najmłodszych.

Czepki chirurgiczne – profesjonalne zabezpieczenie

Spełniają podstawowe funkcje ochronne: chronią pole operacyjne przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami włosami ekipy operacyjnej. Zwiększają więc bezpieczeństwo pacjenta oraz pozwalają uniknąć przypadkowego zabrudzenia włosów personelu medycznego. Wsprzedaży dostępne są czepki chirurgiczne w różnych wersjach. Najbardziej uniwersalne są czepki w kształcie hełmu, furażerki czy beretu. Najchętniej używane są czepki z wiskozy. Najlepszą ochronę zapewniają czepki chirurgiczne o gramaturze 25g/m2. Czepki medyczne są tak zaprojektowane, aby ich założenie i zdjęcie nie przysparzało trudności, co jest istotne podczas przygotowania się do zabiegów operacyjnych i po ich zakończeniu.