Zalety europalety

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Europaleta jest płaszczyzną ładunkową dla drobnych paczek i przesyłek. Powstała ona, w wyniku potrzeby, normalizacji zastosowania palet podczas załadunku, gdzie trzeba maksymalnie i w pełni wykorzystać powierzchnię ładunkową. Paleta znana jest również jako paleta EPAL i wszystkie jej konkretne normy są ściśle określane przez normę europejską UNE-EN 13698-1.

Charakterystyka Europalety

Paleta wymiary swoje ma określone jako 1200 mm x 800 mm i przy tym konkretnym przypadku jest to standard. Waga palety euro wynosi 25 kg ale już jej nośność to 1000 kg – 1500 kg. W przypadku gdy paleta stanowi tylko nośnik dla ładunku, stoi w miejscu i nie jest transportowana, może unieść na swoich „barkach”. około 4000 kg i jest to tak zwana nośność statyczna.Ponadto dodać należy, że są jeszcze cztery rodzaje europalet, różnią się one oznakowaniem i konkretnymi wymiarami. Mamy więc paletę Euro 1, 2, 3, 4. Wymiar europalety 1 to wymiar powyższy, natomiast inne wymiary to:
1200 mm x 1000 mm, 1000 mm x 1200 mm i 800mm x 600 mm.

Zalety

Europaleta ma wiele zalet, od czasu kiedy powstała przestrzeń ładowna zaczęła być w pełni wykorzystywana. Toteż wymiar europalety przyczynił się do generowania konkretnych oszczędności. Idealnie nadaje się do magazynów zautomatyzowanych, ponadto może być stosowana w każdym systemie. Bez żadnych ograniczeń może ją obsługiwać każdy wózek widłowy. Dodać też należy, że paleta wymiary swoje, czyli 1200 mm x 800 mm może równać z wielokrotnością wymiarów pojemników skrzyniowych wykonanych z plastiku. Oznacza to, że na palecie można równo ustawić kilka takich pojemników. Przez co ładunek jest jeszcze bardziej uporządkowany lub jest dana możliwość zapakowania asortymentu luzem.

Transport europalety

Pakując platformę jaką jest paleta, pamiętać trzeba, że stworzy się platformę ładunkową bez boków. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie zapakowanego towaru, czyli wykorzystanie odciągów, którymi może być stretch, folia lub folia termokurczliwa. Waga palety euro z towarem znacznie się zwiększy i stworzy się taki kwadrat, który będzie idealnie nadawał się do załadunku. Trzeba też zawsze zdać sobie sprawę, by nie pozostawiać przestrzeni wolnej na pace samochodu. W przypadku gdy powstała luka jest większa niż 15 cm, dobrze jest wypełnić ją innymi europaletami. Wtedy powierzchnia ładunkowa jest w pełni wykorzystana.