Na czym polega druk sublimacyjny?

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Dziś sublimacja to jedna z najpopularniejszych metod druku. Najczęściej wykorzystywana jest w produkcji gadżetów reklamowych. Pozwala bowiem na naniesienie grafiki na niemal dowolny przedmiot. Mogą być to kubki, długopisy czy koszulki. Warto zatem dokładnie wiedzieć, czym jest druk sublimacyjny.

Sublimacja druk – na czym polega?

Nanoszenie nadruku metodą sublimacji składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności drukowana jest grafika, która umieszczona ma być na wybranym przedmiocie. Druk ten wykonywany jest na specjalnym papierze transferowym. Wydruk grafiki wykonany musi być z należytą starannością. Istotne jest tu zachowanie odpowiedniej rozdzielczości ilustracji. Kolejny krok to umieszczenie papieru transferowego z grafiką w prasie transferowej. Urządzenie to dociska grafikę do przedmiotu, na którym ma być umieszczona. To, co cechuje Nadruk sublimacyjny, to fakt, że znajduję się on niejako wewnątrz tkaniny. Nie jest nadrukowany na zewnątrz. Dzięki temu jest on niezwykle trwały.

Sublimacja druk – trwałość i jakość

Duża popularność sublimacji wynika z kilku konkretnych powodów. Przede wszystkim nadruk sublimacyjny jest bardzo trwały i cechuje się wysoką jakością. Jest tak niezależnie od tego, czy nadrukowywany jest prosty napis, czy skomplikowana i kolorowa grafika. Zawsze liczyć można na wyraziste kolory i ostre kontury nadruku. Nadruk sublimacyjny odporny jest także na działanie czynników zewnętrznych. Nie blaknie i się nie kruszy. Oznacza to, że ubrania, na których znajduje się taki nadruk, można śmiało prać bez żadnych obaw o to, że można go w ten sposób zniszczyć. Także prasowanie nie uszkodzi naniesionego nadruku.

Ile kosztuje druk sublimacyjny?

Jakość i trwałość to nie jedyne zalety sublimacji. Taki druk jest również dość tani. Wynika to z tego, że metoda druku, o której mowa nie wymaga wykorzystania żadnych specjalistycznych maszyn i urządzeń. Innymi słowy, z sublimacją nie wiążą się wysokie koszty produkcji. Dlatego jest to metoda przeznaczona dla każdego. Co więcej, druk sublimacyjny jest opłacalny, tak samo przy dużych, jak i niewielkich nakładach. To również ma swój wpływ na popularność sublimacji.