Co to jest zawiesie wężowe?

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Zawiesia wężowe są nazywane także zawiesiami kołowymi. Mają one zamknięty obwód i zrobione są z włókien poliestrowych, które są zamknięte w tkanych rękawach ochronnych.

Czym są zawiesia kołowe?

Zaletami zawiesi wężowych jest głównie ich giętkość, niska waga, a także relatywnie niska cena w porównaniu do zawiesi linowych bądź łańcuchowych. Warto zaznaczyć, że zawiesia kołowe często nazywane zawiesiem kołowym to zawiesie, które ma obwód zamknięty. Wszelkie zawiesia wężowe zbudowane są z dwóch elementów: z rękawa ochronnego, a także z rdzenia.

Warto pamiętać, że rdzeń zawiesia kołowego zrobiony jest z wielokrotnie nawijanego włókna poliestrowego, które tworzy pasma. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że im większa będzie ilość nawijanych pasm, tym większa powinna być wytrzymałość. Dzięki temu większe będzie dopuszczalne obciążenie robocze – DOR. Warto zaznaczyć, że rękaw, który ochrania rdzeń, zrobiony jest z bardzo mocnej tkaniny poliestrowej odpornej na smar, kwas, a także olej.

Jak wygląda budowa zawiesia?

Zawiesia kołowe są bardzo miękkie i idealne do przenoszenia ładunków o delikatnej powierzchni. Ponadto są bardzo giętkie i nadają się do mocowania dłuższych oraz wąskich towarów przez obwiązanie pętlą na zaciąg. Zawiesia kołowe zagwarantują bezpieczeństwo oraz niezawodność.

Tego typu zawiesia są bardzo mocne i bezpiecznego. Ich współczynnik bezpieczeństwa będzie wynosił 7:1. Ponadto są niesamowicie lekkie i wygodne w stosowaniu oraz magazynowaniu. Cechuje je niska cena w porównaniu z innymi zawiesiami. Oprócz tego są odporne na działanie oleju, a także smaru.

Dlaczego stosuje się zawiesia kołowe?

Dzięki takim zawiesiom można podnosić ładunki bez zaczepów. Na rynku kupić je można w wielu różnych wersjach wytrzymałościowych oraz w różnych kolorach czy długościach. Warto zaznaczyć, że kolory wraz z ilością pasków na rękawie będą wskazywać na Dopuszczalne Obciążenie Robocze (DOR) zawiesia.

Na rynku istnieje pięć wersji wytrzymałościowych zawiesi wężowych. Mowa tutaj o fioletowym, zielonym, żółtym, szarym, a także czerwonym. Trzeba też wspomnieć o fakcie, że najmniejsza długość robocza wynosić będzie pół metra, a najdłuższa 10 metrów. Wszelkie zawiesia wężowe mają zaświadczenie o zgodności z normami EN.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.