Dieta bezlaktozowa – plusy i zagrożenia

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

W ostatnich latach na sklepowych półkach pojawiły się produkty oznaczone jako Lactose free. Tego typu żywność, pozbawiona laktozy, została opracowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie na różne diety eliminacyjne – w tym przypadku, nastawione na eliminację laktozy.

Czym jest laktoza?

Laktoza to cukier występujący w mleku. Do jej trawienia potrzebny jest enzym, zwany laktazą. W początkowych fazach życia enzym ten nie jest dobrze wytwarzany przez organizm ludzki – stąd tyle słyszy się o różnego rodzaju kolkach dziecięcych, nietolerancji mleka, itp.

Niestety, niektórzy dorośli nadal mają problemy z wytwarzaniem laktazy. Objawia się to zazwyczaj bólami brzucha, kolką, wzdęciami czy gazami. W tym wypadku Dieta bezlaktozowa jest uzasadniona. Należy wprowadzić ją czym prędzej w życie. Zazwyczaj efekty obserwować można zaraz po zaprzestaniu spożywania produktów mlecznych.

Dieta bezlaktozowa – plusy i zagrożenia

Co ciekawe, wiele osób decyduje się na wykluczenie ze swego jadłospisu laktozy, mimo, iż nie mają problemu z wytwarzaniem laktazy. Ludzie przechodzą na dietę bezlaktozową z innych pobudek – przede wszystkim dlatego, że ma ona dobry wpływ na wiele innych aspektów życia.

Według badaczy, eliminacja laktozy doprowadzić może do poprawienia stanu cery – redukcji trądziku, przebarwień. Niektórzy po odstawieniu laktozy wreszcie są w stanie schudnąć. Eliminacja laktozy świetnie wpływa również na migrenowców, którzy są w stanie opanować bardziej swoje ataki bólu głowy bądź całkowicie się ich pozbyć.

Zagrożeniem zrezygnowania z produktów zawierających laktozę jest to, że nie dostarcza się organizmowi wystarczającej ilości witamin – zwłaszcza witaminy A i K. W diecie bezlaktozowej istotne jest jedzenie dużej ilości warzyw strączkowych a także szczawianów, które doskonale te braki uzupełniają.

Czy ciężko jest wytrwać na diecie bez laktozy?

Nie da się ukryć, że to, czy wytrzyma się na jakiejś diecie, zależy przede wszystkim od naszego charakteru. Osoby, które są wytrwałe, powinny poradzić sobie z tym wyzwaniem zdecydowanie łatwiej.

W trakcie tej diety czyha jednak wiele pokus. Chociażby, chodząc do restauracji czy barów, na pewno kusić nas będą dania zawierające laktozę. Dodatkowo, produkty lactose free nie należą do najtańszych.