Urodziny dla dzieci – dom, sala zabaw czy plener? Plusy i minusy

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Jedną z decyzji, którą trzeba podjąć podczas organizacji urodzin dla dziecka, jest miejsce imprezy. Powstaje dylemat, czy lepszym pomysłem będzie przyjęcie w domu, w lokalu czy może na świeżym powietrzu. Przedstawiamy plusy i minusy każdej z opcji.

Urodziny dla dzieci w sali zabaw

Dorośli i młodzież często urządzają urodziny w lokalu, np. restauracji lub klubie. W przypadku dzieci zwykle w grę wchodzi kinderbal w sali zabaw. Rodzice chętnie decydują się na tę opcję z 3 powodów. Po pierwsze – to wielka wygoda i mniej obowiązków organizacyjnych. Po drugie – maluchy mają zapewnione atrakcje, których nie doświadczają na co dzień. Po trzecie – wszystko odbywa się bezpiecznie, pod czujnym okiem animatora.

Jeśli chodzi o minusy urodzin dla dzieci w sali zabaw, to w zasadzie nie ma ich zbyt wiele. Na pewno trzeba liczyć się z pewnymi kosztami, zależnymi od ustalonego planu imprezy, atrakcji i liczby uczestników przyjęcia. Urodziny dla dzieci w lokalu są też ograniczone czasowo. Najczęściej salę i animatora wynajmuje się na około 2 godziny.

Przyjęcie w domu

Jeszcze kilkanaście lat temu normą była organizacja urodzin dziecięcych w domu. Wówczas nikt nie brał po uwagę innego rozwiązania. Dziś wciąż sporo osób wyprawia kinderbal we własnym lokum. Głównym argumentem jest przede wszystkim ograniczenie kosztów, a także większa swoboda. We własnym domu nie ma ograniczeń wynikających z czasu trwania imprezy czy warunków pogodowych.

Z drugiej strony przyjęcie w domu wiąże się z większym nakładem pracy. Mieszkanie należy odpowiednio przygotować – zrobić porządki, urządzić i udekorować przestrzeń do zabawy oraz stół z przekąskami. W trakcie urodzin trzeba też pilnować dzieci, organizować im czas, a po skończonym kinderbalu wszystko uprzątnąć. Minusem może być również ograniczona ilość miejsca, przekładająca się na zaproszenie okrojonej liczby gości.

Kinderbal w plenerze

Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy przyjęciem w domu a salą zabaw może okazać się kinderbal w plenerze. Jeśli nie dysponujemy ogródkiem działkowym, możemy urodziny dziecka wyprawić nad jeziorem, w parku czy na polanie. Zalet jest wiele – przede wszystkim dzieci mogą bawić się i biegać na świeżym powietrzu, co jest bardziej komfortowe zarówno dla nich, jak i dla dorosłych.

Największym minusem jest oczywiście możliwość organizacji takich urodzin jedynie w sezonie wiosenno-letnim. Do tego dochodzi niepewność związana z warunkami atmosferycznymi. Pogoda w naszym kraju lubi zaskakiwać. Impreza w plenerze wymaga zatem posiadania planu B w razie nagłego deszczu czy ochłodzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.