Ekrany akustyczne w domu – zalety oraz wady

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

W wielu przypadkach wyciszenie ścian jest jedyną skuteczną metodą na to, aby odciąć się od uporczywych hałasów napływających z zewnątrz, czy też sąsiednich mieszkań. Sposobów na poprawę izolacji akustycznej jest wiele, jednak wybór wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Nie bez znaczenia jest również budżet, którym dysponujemy. Pod lupę dobrze wziąć ekrany akustyczne, które nie bez powodu cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Czym są ekrany akustyczne?

Wyciszenie ścian przy użyciu ekranów akustycznych to spora inwestycja, jednak niesie ona za sobą długofalowe korzyści. Mają one postać płyty gk lub ołowianej, która w swoim wnętrzu ukrywa wełnę mineralną. To właśnie wypełnienie odpowiada za poziom pochłaniania niepożądanych dźwięków. Montaż płyt akustycznych jest dość skomplikowany, a więc lepiej skorzystać z pomocy fachowców.

Ekrany w postaci dźwiękoszczelnych paneli można umieścić wyłącznie na wybranych ścianach. Sposób wykończenia powierzchni zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych upodobań. W tym temacie panuje pełna dowolność. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest porozumieć się z ekspertem, tak aby mieć pewność, że wybraliśmy najkorzystniejszy wariant. Być może w naszej sytuacji równie dobrze sprawdzą się nieco tańsze sposoby wyciszenia ścian.

Zalety ekranów akustycznych

Wyciszenie ścian za pomocą ekranów akustycznych zapewnia wysoki poziom skuteczności. Omawiane rozwiązanie wydaje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę w miejscach szczególnie narażonych na hałas. Jak już wspomniano, stopień pochłaniania dźwięków zależy od właściwości zastosowanego wypełnienia. Zwykle jest tak, że im większa grubość wełny mineralny, tym lepsza ochrona przed hałasem.

Zaletą paneli akustycznych jest również możliwość łatwego wpasowania ich w otoczenie. To wyłącznie od nas zależy, jak będzie prezentować się powierzchnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełniły one funkcję dekoracyjną.

Wady ekranów akustycznych

Wiele osób nie decyduje się na wyciszenie ściany za pomocą ekranów akustycznych, ponieważ odbierają one sporą ilość przestrzeni. Jest to odczuwalne, jeśli wnętrze nie posiada zbyt dużego metrażu. Czasami każdy skrawek wolnej przestrzeni jest na wagę złota.

Kolejnym minusem jest cena – montaż omawianych ekranów trochę kosztuje, a więc nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek. Zachodzi tutaj konieczność skorzystania z usług wykwalifikowanej ekipy, która posiada niezbędne doświadczenie.