Obowiązek posiadania tabliczki znamionowej

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Jedyne w swoim rodzaju oznaczenie pojazdu, jakim jest tabliczka znamionowa powinno znajdować się w każdej poruszającej się maszynie. Co zawiera się na tej plakietce i jakie kroki należy podjąć, jeśli samochód czy inny pojazd jej nie posiada?

Czym jest tabliczka znamionowa?

Otóż jest to nic innego jak metalowa lub aluminiowa plakietka w kształcie małego prostokąta. Jej materiał powinien być odporny na wilgoć, zadrapania i działanie korozji. Jest to część trwale przymocowana do maszyny, która zawiera szczegółowy opis danego modelu pojazdu.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się również tak zwane naklejki znamionowe. Można je spotkać na pojazdach od BMW czy Opla. Wykonywane są one na folii samoprzylepnej, która jest niezwykle odporna i wytrzymała. Grawer najczęściej wykonywany jest laserowo, chociaż spotyka się również taki, wykonany mechanicznie.

Co można odczytać z tabliczki znamionowej?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku dokładnie określa, jakie informacje powinny znajdować się na tabliczce znamionowej. Przede wszystkim dzięki niej można dowiedzieć się wiele o pojeździe.

Na tabliczce znamionowej znaleźć można informacje o roku produkcji danego pojazdu oraz o jego producencie. Konieczne jest również zamieszczenie danych dotyczących jego parametrów, a dokładniej jaką dopuszczalną prędkość i ładowność ma pojazd czy jaka jest jego łączna masa.

Brak tabliczki znamionowej

Oczywiście zdarzyć się może, że z różnych powodów pojazd nie posiada tabliczki. Niekiedy ma na to wpływ dość duży remont samochodu czy inne uszkodzenia. W taki wypadku nie należy panikować, gdyż jest na to sensowne rozwiązanie.

W przypadku braku tabliczki należy udać się do najbliższego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydanie nowej tabliczki. Konieczne będzie wtedy uiszczenie opłaty w wysokości 10 złotych. Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie oraz dowód ze stacji diagnostycznej, na której przebadany został pojazd.

Tabliczka znamionowa to element, który powinien znaleźć się w każdym pojeździe. Dlatego tak ważne jest złożenie wniosku, jeśli z jakichś powodów nie ma jej w pojeździe. Jest to istotna rzecz podczas sprzedaży auta czy innego pojazdu, gdyż zawiera wiarygodne informacje.

Tabliczki znamionowe dostępne są w ofercie Grawernia.pl.