Jakie powinny być preparaty do szamba?

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Czego dowiesz się z artykułu

Szamba muszą być odpowiednio konserwowane. Nie wystarczy tylko je opróżniać. Trzeba też dostarczyć im preparaty do szamba, które podniosą jego walory użytkowe. Jakie powinny być najlepsze środki do szamba? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Wydajność

Środek do szamba może mieć różna wydajność. Powinna ona być dostosowana do pojemności zbiornika na nieczystości. Niektórzy producenci na swojej chemii do szamba podają bardzo konkretne informacje. Podają, że ich środek można stosować raz na pół roku. Być może jest tak w rzeczywistości. Jednak może też okazać się, że w przypadku szamb o większej pojemności wystarczy on tylko na miesiąc. Zawsze warto spokojnie przeliczyć niezbędną dawkę preparatu.

Cena

Chemia do szamba może też być dość droga. Ma to nierozerwalny związek z jej wydajnością. Im środek do szamba jest bardziej wydajny, tym będzie droższy. Nie ma w tym nic dziwnego. To naturalne, że produkty które wystarczą na dłużej mają też wyższą cenę. Ważne jest jednak by jeszcze przed zakupem przeliczyć sobie koszt jednej aplikacji środka.

Skuteczność

Bardzo ważne jest by bakterie zawarte w preparacie do szamba miały zdolność do samodzielnego mnożenia się. Dzięki temu preparat ma dużo większą skuteczność. Bakterie same namnażają się tak długo jak mają ku temu zapewnione odpowiednie warunki. Jeśli nie będą one do tego zdolne, to właściwie cały czas powinieneś dostarczać do szamba kolejne dawki preparatów. Okres życia bakterii jest bardzo krótki. W związku z tym bakterie szybko trawią tyle nieczystości ile tylko zdołają, a później obumierają. Jeżeli, więc międzyczasie nie zdążą się namnożyć, to bakterie po prostu w naturalny sposób znikają ze zbiornika. Oznacza to, że trzeba wtedy dostarczyć ich następną dawkę.

Bezpieczeństwo

Szamba powinny być neutralne dla środowiska. Taka też musi być chemia do szamba. W związku z tym należy upewnić się, że jej stosowanie nie jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Preparaty do szamba najczęściej zawierają w swoim składzie bakterie, które rozkładają nieczystości. Trawią je, równocześnie zmniejszając ich ilość. Bakterie tych gatunków występują naturalnie w środowisku, więc nie stanowią dla niego zagrożenia. Oczywiście, nie znaczy to, że chemia do szamba może być trzymana w miejscu łatwo dostępnym dla dzieci. Dla bezpieczeństwa, lepiej jest trzymać ją pod kluczem.