Jak samodzielnie wykonać domek narzędziowy?

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Wiele osób, które posiadają przydomowe ogrody lub działki rekreacyjne decydują się na wyposażenie ich w domki narzędziowe. Poza faktem, że bardzo ładnie się one prezentują pełnią także funkcje praktyczne. W związku z tym, że zainteresowanie wyżej wspomnianymi stale rośnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić, sklepy oferują różnorodne rodzaje domków. Pomimo dużego wyboru wiele osób decyduje się na samodzielnie ich wykonanie, a my podpowiadamy jak to zrobić.

Samodzielne wykonanie domku narzędziowego – czego będziemy potrzebować?

Przede wszystkim na wstępie powinniśmy podjąć decyzję o tym, jaki rodzaj domku chcemy postawić. Najczęściej wybierane są domki narzędziowe drewniane i jeżeli nas również taki interesuje, to niewątpliwie należy zadbać o dobrej jakości, suche drewno. Jak się okazuje domki narzędziowe najczęściej wykonywane są z drewna iglastego, toteż warto postawić na świerk lub sosnę.

Jeżeli jednak preferujemy domki plastikowe lub blaszane, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tych służących do samodzielnego złożenia. Są one dostępne w praktycznie każdym większym markecie ogrodowym, więc nie powinniśmy mieć problemu z ich nabyciem.

Wykonanie fundamentów

Pozostając dalej w temacie jakim są domki narzędziowe drewniane niezwykle istotnym jest, aby ich budowę rozpocząć od wyznaczenia oraz wykopania fundamentów. W teorii brzmi to bardzo poważnie, ponieważ w praktyce opiera się na dwóch alternatywnych opcjach. Pierwszą jest wykonanie płyty fundamentowej, a drugą fundamentu ciągłego.

Mówiąc zarówno o jednym jak i o drugim można tu wymienić kilka wad i zalet. Zdecydowanie łatwiejszym okaże się wylanie płyty fundamentowej. Jeżeli mowa o fundamentach ciągłych to są one dużo trudniejsze do wykonania, a i znacznie rzadziej się je praktykuje.

Wykonanie dachu

Zastanawiając się nad zadaszeniem drewnianego domku narzędziowego powinniśmy mieć na względzie fakt, iż musi on zapewnić należytą szczelność. Z reguły w tego typu budowlach stosuje się dachy dwuspadowe. Warto również przemyśleć kwestie zamontowania rynny, która w trakcie deszczu pozwoli na prawidłowe odprowadzenie wody, a tym samym zapewni bezpieczeństwo zarówno wnętrzowi domu, jak i przedmiotom, które znajdą się w nim.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw