Czego dowiesz się z artykułu
Hibiskus to znana w Polsce roślina, którą można podzielić na ponad dwieście różnych jej gatunków. Każda z tych odmian ma nieco inne hibiskus właściwości, ale jednak te najważniejsze są cechą charakterystyczną niemalże każdego gatunku. Zalicza się do nich działanie antybakteryjne, wspomaganie pracy wątroby, likwidowanie wolnych rodników oraz obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Hibiskus można natomiast przyjmować pod jedną z jego trzech postaci, opisanych poniżej.
Opcja nr 1 – herbata
Wariant wybierany zdecydowanie najczęściej, bo też najłatwiejszy do zastosowania. Hibiskusową herbatę przygotowuje się z roślinnego suszu (są to tzw. kielichy bądź pąki), które należy umieścić we wrzątku i zaparzać przez przynajmniej kilka minut, by następnie odlać wywar i po prostu go wypić. W niektórych sklepach dostępne są też gotowe herbatki zawierające hibiskus. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich prozdrowotne działanie będzie nieco słabsze, albowiem do takich torebek często trafia susz o najgorszej jakości.
Opcja nr 2 – ekstrakt
Jeszcze lepszy w działaniu okaże się na pewno ekstrakt, który jest skoncentrowanym wyciągiem z hibiskusa. Zazwyczaj przyjmuje formę płynną i jest dostępny w małych buteleczkach z pipetą, umożliwiającą dokładne odmierzanie produktu. Suplement diety można kupić w aptekach, sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością oraz niektórych lepszych aptekach. Hibiskus przyjmowany w takiej formie zadziała na organizm najintensywniej. Suplementacja powinna być więc stosowana zgodnie z zaleceniami zaznaczonymi na produkcie, albowiem nawet z naturalnymi składnikami można przesadzić, jeżeli używa się ich w nadmiarze.
Opcja nr 3 – proszek
Ekstrakt jest dość drogi i bywa trudno dostępny, podczas gdy niektórym mogą przeszkadzać suszone kawałki rośliny występujące w herbacie, które nie zawsze da się całkowicie odcedzić. Alternatywą jest więc proszek, przyjmujący dokładnie te same hibiskus właściwości co dwa poprzednie produkty. Jak się go stosuje? Otóż wystarczy zmieszać go z wodą albo np. jakimś mlekiem roślinnym. W ten prosty i szybki sposób przygotowuje się prozdrowotny napój.