Najbardziej skuteczna metoda leczenia ran

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

W różnego rodzaju wypadkach, podczas doznania szczególnie głębokich ran, oraz w trakcie zabiegów chirurgicznych i operacji konieczne jest zszycie rany. Ma to na celu ściągnięcie do siebie rozciętych brzegów rany w celu jej zabliźnienia, co sprzyja szybszemu zagojeniu oraz zdecydowanie zabezpiecza tkankę przed infekcją, czy rozrostem rany. Do tego służą specjalnie przeznaczone szwy chirurgiczne.

Pod jaką postacią występują nici chirurgiczne?

Wiele zabiegów nie może się odbyć bez szwów chirurgicznych. Są one wręcz konieczne do prawidłowo przeprowadzonego zabiegu czy operacji oraz opatrzenia rany. Szwy chirurgiczne wykonane są ze specjalnie dobranych materiałów, które w doskonały sposób scalają ze sobą skórę czy inną tkankę, dając jej możliwość zrostu i zagojenia.

Szew chirurgiczny nie tylko na powierzchowne rany

Ogromną rolę odgrywają rodzaje użytych szwów w zabiegach medycznych. Dzielą się one na wchłanialne i niewchłanialne. Te pierwsze zawdzięczają swoim właściwościom możliwość całkowitego rozpuszczenia się w scalonej tkance. Dzięki temu szew chirurgiczny może być użyty do zszycia narządów wewnętrznych, co w bezpieczny sposób umożliwi ich zagojenie po zakończonej operacji czy zabiegu.

Nici chirurgiczne jako podstawowy materiał medyczny

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie jakikolwiek zabieg wymagający złączenia rozerwanej tkanki bez użycia nici chirurgicznych. Kiedy dojdzie do głębokiego rozcięcia poszczególnych warstw skóry, konieczne jest ich użycie. Tylko dzięki temu możemy skutecznie zagoić ranę oraz przywrócić skórze prawidłowy wygląd. W zależności od rodzaju szwu oraz charakteru rany stosuje się różne metody szycia.

Różnorodność użytych materiałów

Dzieląc szwy na wchłanialne i niewchłanialne należy wyodrębnić również rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Istnieją szwy naturalne i syntetyczne, w przypadku nici chirurgicznych rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych. Te drugie dzielą się dodatkowo na jednowłóknowe, wielowłóknowe oraz metalowe. To, jaki szew chirurgiczny został użyty, zależy od wielu czynników, między innymi od rozległości rany, zakażenia czy martwicy, oraz indywidualnego doboru poprzez chirurga, który wykonuje zabieg szycia rany.