Jak leczyć odleżyny na pośladkach?

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Odleżyny to nieestetyczne oraz bolesne rany o martwych tkankach które powstają najczęściej z powodu długotrwałego ściskania, a w szczególności podczas długotrwałego leżenia w łóżku. Ja zatem przebiega profilaktyczne leczenie odleżyn na pośladkach?

Jakie są przyczyny powstawania odleżyn na pośladkach?

Istnieje kilka przyczyn powstawania odleżyn w okolicy pośladków. Większość z nich powstaje wskutek naruszenia przepływu krwi, co jest spowodowane brakiem ruchu. Aby osoba długotrwale leżąca w łóżku mogła uniknąć nieprzyjemnych w skutkach odleżyn należy jej zapewnić odpowiednią opiekę.

Na odleżyny są przede wszystkim narażone osoby otyłe oraz z niedokrwistością niedoboru żelaza.Występują one także bardzo często u osób, które posiadają w organizmie brak białek oraz poszczególnych składników odżywczych. Ponadto na odleżyny narażone są przede wszystkim te osoby, które posiadają bardzo suchą skórę oraz borykają się z chorobami endokrynologicznymi.

Jakie są objawy odleżyn na pośladkach?

Występowanie poszczególnych objawów w zależności od zaawansowania można podzielić na kilka etapów. W początkowej fazie na skórze zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie, które to nie ustępuje nawet po wykluczeniu ciśnienia.Następnie następuje przerwanie naskórka oraz pojawienie się nieestetycznych pęcherzyków.

W kolejnym, bardziej zaawansowanym etapie obrażenia znajdują się już w tkance mięśniowej. Wówczas to u chorego można zaobserwować wycieki płynów, a z czasem w okolicy występowania odleżyn powstaje martwica.

Najbardziej zaawansowanym odleżynom sprzyja powstawanie głębokich ubytków w ciele chorego, które to często odsłaniają poszczególne ścięgna, a nawet kości pacjenta. W takiej sytuacji odleżyny wymagają operacji chirurgicznej, a często jest także konieczne przeszczepienie skóry.

Leczenie odleżyn na pośladkach

Borykając się z odleżynami na pośladkach należy czym prędzej udać się do lekarza rodzinnego i zastosować się do jego zaleceń. Zazwyczaj chorzy otrzymują leki pomocne w leczeniu odleżyn. Ich wdrożenie jest w dużej mierze uzależnione od stopnia uszkodzenia tkanki oraz wieku pacjenta.

Leczenie odleżyn na pośladkach polega przede wszystkim na regeneracji tkanek, bowiem wówczas następuje większy napływ krwi w okolice pośladków. Ponadto w leczeniu odleżyn bardzo przydatne są immunomodulatory oraz multiwitaminy, które to w dużym stopniu wpływają na wzmocnienie odporności.

Odleżyny na pośladkach to bardzo poważne oraz bolesne schorzenie, zatem warto im przeciwdziałać zawsze w początkowej fazie występowania.