Fototerapia – jak pomoże na skórę? Rodzaje, wskazania i efekty zabiegu

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Terapia światłem może sprawić, że skóra będzie wyglądała młodziej. Pomaga również w redukcji widocznych na niej niedoskonałości i leczy dolegliwości dermatologiczne. Sprawdź najważniejsze informacje o fototerapii.

Światłolecznictwo – co to jest?

Światłoterapia, także określana jako fototerapia, światłolecznictwo to rodzaj terapii bazującej na zastosowaniu światła i jego terapeutycznych właściwości.

Różne rodzaje i długości światła mogą pomóc w wielu dolegliwościach dermatologicznych. Nie tylko poprawiają wygląd skóry, lecz również mają działanie profilaktyczne i stosowane są z powodzeniem w wielu chorobach skórnych.

Do prowadzenia fototerapii używane są specjalne lampy, które emitują światło o określonych długościach fali podawanych w nm (nanometrach).

Rodzaje terapii światłem

Do kategorii fototerapii zaliczana jest szeroka gama metod, które różnią się pomiędzy sobą rodzajem zastosowanego światła oraz jego długością fali.

– Leczenie światłem UV – promieniowaniem ultrafioletowym (nadfioletowym), głównie UVA oraz UVB. Rodzajem tego leczenia jest także helioterapia, czyli zastosowanie naturalnego źródła światła – słońca.
– Leczenie światłem podczerwonym – stosowane bardzo często w fizykoterapii, między innymi na dolegliwości mięśniowe.
– Leczenie światłem LED – używane głównie w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej.
– Fotochemoterapia – połączenie terapii światłem UV wraz z substancjami chemicznymi, które zwiększają wrażliwość skóry na ich działanie, na przykład PUVA.

Fototerapia – kiedy warto?

Terapia światłem ma rozległe zastosowanie, dlatego używana jest w leczeniu i profilaktyce różnych dolegliwości skórnych i pomaga w redukcji niedoskonałości. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii naświetlań we wskazanej liczbie i częstotliwości.

W dermatologii fototerapia stosowana jest głównie w dolegliwościach jak: AZS – atopowe zapalenie skóry, bielactwo, łuszczyca, liszaj płaski, wypryski, pokrzywka barwnikowa, grzybice, ziarniak grzybiasty.

W kosmetologii i medycynie estetycznej terapia światłem pomaga przede wszystkim w następujących przypadkach: trądzik i łojotok, zmarszczki, blizny, cellulit, rozstępy, rumień i rozszerzone naczynka krwionośne. Pomaga także przy nadmiernym wypadaniu włosów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.