Czym jest echo serca płodu?

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Echokardiografia płodu to nieinwazyjne i bardzo bezpieczne badanie, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości w układzie krążenia płodu. Badanie to zaleca się przede wszystkim w celu zwiększenia szans dziecka na przeżycie po porodzie.

Jak wygląda badanie echa serca płodu?

Echo serca płodu to badanie nieinwazyjne, a także całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Jego przebieg można porównać do standardowego badania USG. Więcej informacji na stronie https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia.

Badanie zaczyna się od smarowania pacjentce brzucha. Używa się do tego specjalistycznego żelu, który ma za zadanie zwiększyć przepływ ultradźwięków. W kolejnym kroku lekarz dotyka emitującą ultradźwięki głowicą brzucha pacjentki. Ma to głównie na celu uzyskanie obrazu budowy serca dziecka.

Jakie wady serca płodu wykrywa echokardiografia?

Głównym zadaniem badania echa serca płodu jest zdiagnozowanie ewentualnych wad układu krążenia u dziecka. Z tego też powodu specjalista dokładnie ocenia budowę serca i klatki piersiowej oraz przepływ krwi w żyłach dziecka. W tym ostatnim przypadku mówimy o badaniu USG dopplerowskim.

Najważniejsze diagnozy z tego typu badania to czy przepływ krwi przez serce oraz tętno dziecka są prawidłowe. Dzięki ocenie budowy i czynności układu krwionośnego płodu można zdiagnozować takie wady serca jak arytmia serca płodu czy wady serca oraz zastawek.

Wskazania do wykonania badania echa serca płodu

Wskazaniem do wykonania badania jest każda nieprawidłowość wykryta w USG. Szczególnie dotyczy to wady ośrodkowego układu nerwowego, przepukliny, wady nerek, a także nieprawidłowego obrazu serca lub arytmii u płodu i innych.

Badanie zaleca się przede wszystkim w sytuacji, gdy ciężarna ma cukrzycę ciążową. Ponadto zalecenie badania echokardiografii otrzymują także pacjentki, które mają potomstwo z wadą serca lub po zapłodnieniu in vitro. Ponadto w przypadku zaburzeń autoimmunologicznych badanie jest wręcz obowiązkowe.