Choroby układu żylnego – groźne, ale bagatelizowane

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Żylaki, hemoroidy, zakrzepice – niestety te schorzenia nie są rzadkie. Z chorobami naczyniowymi walczy coraz więcej osób – w tym także młodzi. Jak rozpoznać niepokojące objawy ze strony układu żylnego?

Najczęściej występujące choroby żył

Choć wszelkiego rodzaju choroby naczyniowe występują coraz częściej, nadal jest mała świadomość na temat ich przebiegu, objawów i sposobów leczenia. Schorzenia układu żylnego to nie tylko żylaki, a wśród nich można wyróżnić m.in. zakrzepicę żył głębokich, która uważana jest za najbardziej zagrażającą zdrowiu (może wywołać zatorowość płucną). Panie narażone są niewydolność żylną miednicy, a panowie mogą zmagać się z żylakami powrózka nasiennego. Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń układu naczyniowego są żylaki odbytu, potocznie nazywane hemoroidami. Ich leczeniem zajmuje się lekarz proktolog. Wczesne stadium choroby można również leczyć objawowo w domowych warunkach za pomocą maści, czopków lub ziołowych nasiadówek. Istotną kwestią jest również zmiana diety na bogatą w błonnik oraz aktywny tryb życia.

Ciężkie nogi, czyli choroby nóg, które dotykają sporą część społeczeństwa

Choroby żył kojarzą się głównie z kończynami dolnymi. Nic dziwnego – żylaki może mieć nawet 25% społeczeństwa. Przypadłość ta dotyka zazwyczaj osoby starsze, a także kobiety (często pojawiają się po ciąży), jednak coraz częściej borykają się z nią także osoby ok. 20. roku życia. Wynika to głównie z postępującej zmiany stylu życia na siedzący oraz z ograniczonej aktywności fizycznej. Najważniejszym czynnikiem powstawania żylaków są jednak predyspozycje genetyczne – jeśli u kogoś w rodzinie występowały tego typu zmiany, trzeba zachować szczególną ostrożność i regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Do innych przyczyn powstawania choroby nóg należą m.in.: utrzymywanie jednej pozycji przez wiele godzin (np. praca siedząca lub stojąca), nadwaga, częsty kontakt z wysoką temperaturą (praca lub nawet gorące kąpiele). Niewydolność żylna kończyn dolnych, czyli potocznie żylaki nóg, może dawać różne objawy. Początkowymi symptomami są zazwyczaj: uczucie ciężkich nóg, częste skurcze łydek i obrzęki.

Choroby naczyniowe z pewnością można uznać za jedne z częściej występujących – zarówno u starszych, jak i młodszych. Bagatelizowane mogą być sporym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dlatego tak istotne jest, by nie dopuszczać do rozwoju choroby żył – zaawansowane stadium może ograniczyć powrót do całkowitej sprawności.