Opieka nad chorym na Alzheimera – czy dom opieki to dobre rozwiązanie?

Uncategorized

Wersje demo ERPWritten by:

Każdy, kto choć raz zetknął się z chorobą Alzheimera, nieważne czy w przypadku osoby bliskiej, czy całkowicie obcej, doskonale wie jak wyniszczające i przerażające jest to schorzenie. Ze względu na to wielu bliskich osób dotkniętych tą chorobę nie jest w stanie zapewnić im odpowiedniej opieki i zamiast tego powierza to zadanie specjalistycznym domom opieki. Czy jest to na pewno dobre rozwiązanie?

Leczenie choroby Alzheimera

Jak wiadomo, nie istnieje skuteczna metoda leczenia Alzheimera i większość terapii polega na spowolnieniu rozwoju choroby lub złagodzeniu już występujących objawów. Zazwyczaj jednak nie wystarcza to, aby całkowicie powstrzymać rozwój choroby i większość osób dotkniętych chorobą Alzheimera umiera w czasie od 10 do 15 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Dlatego zamiast rozpaczliwych prób leczenia Alzheimera eksperymentalnymi metodami najlepiej jest poświęcić cały ten czas bliskiej osobie, aby zapewnić jej godne warunki życia nawet w obliczu tak strasznej choroby.

Domy starości dla chorych na Alzheimera

Większość domów opieki i hospicjów stacjonarnych przyjmuje osoby chore na Alzheimera, choć warto wiedzieć, że niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie dla osób z nowotworami. Dotyczy to zwłaszcza ośrodków refundowanych. Niezależnie jednak od charakteru ośrodka okres oczekiwania na wolne miejsce może trwać nawet kilka lat, dlatego warto podjąć decyzję jak najszybciej, zamiast zwlekać z nią do czasu, aż choroba całkowicie uzależni bliską nam osobę od opieki osób trzecich. W przypadku gdy wybieramy państwowy dom opieki, przed złożeniem podania o przyjęcie potrzebujemy orzeczenia lekarskiego, w którym zawarta zostanie historia choroby i skierowania do domu opieki.

Opieka w domach starości

Wybierając dom opieki nie należy kierować się lokalizacją czy cenami, ale przede wszystkim poziomem opieki w danym ośrodku. W tym celu najlepiej sprawdzić opinie mieszkańców i ich rodzin, a także samodzielnie odwiedzić wybraną placówkę, aby na własne oczy zobaczyć jak wygląda pobyt w niej. I choć niektórzy uważają podjęcie decyzji o oddaniu bliskiej osoby pod cudzą opiekę, domy starości są zawsze dobrym rozwiązaniem, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić choremu odpowiedniej opieki. Hospicja charakteryzują się tym, że w większości z nich zapewnia się opiekę na zadowalającym poziomie, a panująca w nich spokojna atmosfera sprzyja osobom chorym na Alzheimera. Ponadto nie bez znaczenia jest kontakt z innymi ludźmi i zajęcia aktywizujące mózg, do których często nakłania się osoby przebywające w ośrodku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.kasmin.pl/