Czym się różni paleta jednorazowa od europalety?

technologia

Wersje demo ERPWritten by:

Czego dowiesz się z artykułu

Na rynku budowlanym, transportowym czy magazynowym popularne są palety. Jest to element tych branży, który od razu jest z nimi kojarzony. Paleta wydaje się przypominać bardzo prostą konstrukcję i tak właśnie jest. Nie jest to skomplikowana forma, lecz jedynie w prawidłowy oraz przemyślany sposób wytworzona.

Wiele zależy od rodzaju danej palety. Nie każda z nich nada się do transportowania oraz magazynowania tych samych materiałów różnego typu. Może się okazać, że jedna z palet nie wytrzyma narzuconego jej obciążenia, co w najlepszym wypadku skończy się przewróceniem materiałów, a w najgorszym – uszczerbkiem na zdrowiu lub życiu człowieka. Dlatego ważne jest odpowiednie dopasowanie palety do danego produktu, który ma się na nim znajdować.

Paleta jednorazowa

Produkcja palet jednorazowych jest o wiele tańsza od produkowania europlanet. Do ich tworzenia wykorzystuje się słabszej jakości drewno iglaste lub często, w ramach chęci jeszcze większej oszczędności, wykorzystuje się drewniane odpadki.

Producent palet jednak gwarantuje dobry jakościowo produkt, który spełni swoje oczekiwania. Palety muszą posiadać pewne standardy, a w przypadku palet jednorazowych liczy się prawidłowe dopasowanie ich nośności do danego materiału, który się na niej znajdzie.

Palety jednorazowe nie wymagają tak wysokich kosztów dostawy. Są one o wiele tańsze w produkcji. Stosuje się je najczęściej do transportowania drobniejszych elementów, których całkowita waga nie przekracza około 500 kilogramów.

Każdy producent palet tworzy nawet jednorazowe palety z gwarancją niezawodności. Musi ona być pewną konstrukcją, na której można umieszczać produkty o takich obciążeniach, jakie powinna wytrzymać dana jednorazowa paleta.

Europaleta

Produkcja palet europejskich powinna być wykonywana jedynie przez firmy, które posiadają licencję organizacji EPAL. To samo dotyczy wszystkich firm zajmujących się ich renowacjami. Producent europalet musi trzymać się pewnych standardów, które świadczą o tym, że dany produkt jest zgodny z normami europejskimi.

Każdy producent europalet musi pamiętać o tym, że paleta powinna posiadać wymiary 1200 x 800 x 145 mm. Waga palety również ma znaczenie, a jej wartość powinna mieścić się w przedziale 25-26 kg.