Ścieżka kariery początkującego freelancera tworzącego strony internetowe

Technologia i internet

Wersje demo ERPWritten by:

Freelancing jest niezwykle popularnym i pożądanym sposobem pracy. coraz więcej osób pragnie pracować na własnych zasadach, podejmując ku temu rozmaite kroki. Wielu wybiera tworzenie stron internetowych jako swoje główne zajęcie. Gdzie jednak szukać zleceń i jak pozyskiwać pierwszych klientów?

Frustrujące pierwsze kroki w branży

Kiedy zakończymy już pierwszy etap nauki wymaganych technologii na poziomie umożliwiającym nam pracę zawodową, okazuje się nagle, że konkurencja jest ogromna, a zdobycie zleceń jest niemal niemożliwe. Początki zawsze są cięższe – niezależnie od branży. Może więc okazać się, że aby przystosować się do niej, poznać ją lepiej i stworzyć portfolio, nawiązując przy tym cenne znajomości, trzeba będzie przez pewien czas wykonywać zlecenia nieodpłatnie lub po najniższych stawkach. Można zgłosić się na staż czy praktyki w zakresie tworzenia stron internetowych, ale także zgłaszać się do uczestnictwa w różnych projektach. Bardzo ważne jest tu, aby pomimo wątpliwych korzyści materialnych poważnie podejść do sprawy, gdyż złe wrażenie i kiepskie opinie mogą zaprzepaścić nasze marzenia o zaistnieniu w branży. Start jest tu często najważniejszy.

Zdobywanie pierwszych poważniejszych zleceń

Po wstępnym przebiciu się przychodzi czas na pozyskiwanie pierwszych zleceń. Warto ich szukać miedzy innymi na forach poświęconych tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się i coraz bardziej potrzebnej branży, jaką jest tworzenie stron internetowych.

Cennym źródłem zleceń są też serwisy dla freelancerów. Najlepiej poszukiwać zleceniodawców zarówno na krajowych, jak i zagranicznych serwisach. Z miejsc z ofertami od krajowych zleceniodawców warto polecić portal Oferia.pl. Bardzo często jest on punktem dla wolnych strzelców, niezależnie od branży. Minusem jest tu swojego rodzaju wojna polegająca na tym, kto da niższą cenę i często to ona decyduje o przyznaniu zlecenia, jednak nie warto się zniechęcać do tego miejsca, gdyż to nie jest regułą. Kolejnym portalem jest Freelanceria.pl – jeden z największych polskich portali tego typu. Oferty składane przez polskie firmy i osoby indywidualne znajdziemy też na globalnych serwisach Useme.eu i Freelancer.com. Jeżeli zaś mowa o wykonywanie pracy dla zleceniodawców zagranicznych, dobrze jest szukać na Fiverr.com i UpWork.com. Wszystkie one są sprawdzone. Zawierają też system poziomów, ocen i komentarzy. Źle wykonana praca dla jednego zleceniodawcy skutecznie zniechęci do nas pozostałych. Wiele ciekawych ofert znajdziemy też na tak dobrze znanych w naszym kraju serwisach OLX.pl i Gumtree.pl.

Wymienione serwisy mogą być idealnym początkiem raczkującej kariery i warto się nimi zainteresować. Przede wszystkim jednak nie należy się szybko zniechęcać.