System ostrzegania o awarii w produkcji

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Każdy proces w trakcie trwania danej produkcji powinien przebiegać bez zakłóceń. Wtedy wiadomo jest, że dany produkt został wykonany bardzo dobrze a czas jego wyprodukowania nie wygenerował żadnych strat. Dlatego też wciąż udoskonala się procesy produkcyjne a jednym z takich przykładów jest instalacja systemu andon, którego zadaniem jest informowanie, w jakim miejscu nastąpiła awaria.

Proces usprawnienia produkcji

Każda awaria, każde zakłócenie w produkcji jest natychmiast wykrywane i zgłaszane przez pracownika. Wszystko to możliwe jest tylko na halach produkcyjnych gdzie zamontowano system andon. System ten doskonale usprawnia i poprawia produkcję bowiem w każdym przypadku, gdy dzieje się coś nie tak w procesie produkcyjnym, od razu jest o tym przekazywana informacja a produkcja na danym odcinku jest zatrzymywana w celu naprawienia danej usterki.

Jak przekazywana jest informacja o usterce

Informacja o usterce to natychmiastowe powiadomienie przez pracownika obsługującego dany odcinek produkcji. Pracownik przyciska przycisk Andon. Natychmiast usterka staje się widoczna na monitorach, ogłaszana dźwiękiem i sygnalizacją świetlną. Wiadomo jest gdzie zaistniała i można wyłączyć wtedy nie całą produkcję a tylko jej mały odcinek.

Jakie są cele systemu andon?

System andon ma określone cele i zadania:
– wizualizację, czyli pokazuje cały cykl produkcji, dzięki monitorom umieszczonym na całej hali produkcyjnej,
– aplikację, czyli udostępnienie kierownikom oprogramowania przy pomocy, którego można ustawiać czasy zmian, taktów, przerw i konfiguracji linii produkcyjnych,
– archiwizację, dzięki której cały proces minionej produkcji można w każdej chwili prześledzić i dzięki temu przeanalizować czasy, okresy i miejsca zakłóceń.

Zasady działania systemu andon

System może być zainstalowany w formie przewodowej jak i bezprzewodowej. Na hali produkcyjnej umieszczone są liczne monitory a cały system obsługiwany jest przy pomocy specjalnej aplikacji, którą można uruchomić na każdym komputerze PC współpracującym z programem Windows.Dzięki danej aplikacji, w każdej chwili można wygenerować pełny raport z pracy danego odcinka produkcyjnego. Ponadto aplikacja daje także możliwość przekonfigurowania poszczególnych stanowisk dając im odpowiedni zestaw przycisków i monitorów. Dzięki tej możliwości strzeżony jest każdy odcinek produkcji.

Zamontowanie systemu andon to także wygenerowanie bardzo dużych oszczędności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo