Strukturalne formowanie piankowe

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Palety mogą być wykonane z wielu materiałów innych niż drewno, takich jak plastik czy metal. Plastikowe palety są tańsze niż metalowe, a także mniej podatne na pleśń i infekcje niż drewniane. W rezultacie niejeden producent europalet przestawia się z drewna na tworzywa sztuczne jeżeli chodzi o produkcję urządzeń do transportu materiałów.

Istnieje sześć głównych procesów, na których polega produkcja palet z tworzywa sztucznego:

Formowanie wtryskowe pod wysokim ciśnieniem

Plastikowe palety są zwykle wykonane z kopolimeru polipropylenu lub żywicy z polietylenu o dużej gęstości.Plastik i barwnik są stapiane razem w podgrzewanej beczce z obracającą się śrubą. Temperatura topnienia wynosi około 250 stopni Celsjusza.Plastik jest wtryskiwany do formy i zaciskany pod ciśnieniem. Po ostygnięciu palety jest wyrzucana z formy.

Główną wadą tego procesu jest jego wysoki koszt pod względem zużycia energii.

Strukturalne formowanie piankowe

Jest to niskociśnieniowa forma wtrysku. Do stopionego polimeru wprowadzany jest gaz obojętny, azot, dwutlenek węgla lub inny chemiczny środek porotwórczy, który nie będzie reagował chemicznie z tworzywem sztucznym.Zmniejsza to gęstość plastiku i daje lżejszy produkt. Produkt końcowy ma komórkowy rdzeń otoczony sztywnym materiałem.

Jego waga może być od 10 do 30 procent niższa niż solidna plastikowa paleta.

Termoformowanie

Termoformowanie to długotrwały proces formowania tworzyw sztucznych, który umożliwia wytworzenie precyzyjnej formy. Ssanie próżniowe wciąga i prasuje arkusze termoplastyczne w formy jednostronne.Można je szybko wyprodukować za pomocą prostego lub złożonego projektu. Paletę można precyzyjnie wykonać na zamówienie przy użyciu zautomatyzowanych rolek i routerów CNC.W procesie tym można wytwarzać palety termoformowane z dwóch arkuszy, które są puste w środku. Są lekkie i znacznie tańsze niż solidne palety.Jednak deszcz i inne płyny mogą przenikać do wnętrza, dlatego należy ich używać w zadaszonych pomieszczeniach.

Formowanie tłoczne

Formowanie tłoczne to opłacalny sposób produkcji nowych palet z tworzywa sztucznego.

Obejmuje mniej marnotrawstwa materiału niż formowanie wtryskowe oraz niższe koszty narzędzi i robocizny.Tworzywo sztuczne umieszcza się w rozgrzanej formie i przykłada się ciśnienie tak, aby tworzywo wypełniło wszystkie obszary i wnęki formy.Ciśnienie utrzymuje się aż do utwardzenia materiału. W procesie tym można stosować różne materiały pochodzące z recyklingu, takie jak tworzywa sztuczne, guma i żywice syntetyczne

Formowanie rotacyjne

Palety to najczęściej spotykane produkty procesu formowania rotacyjnego.

Proces rozpoczyna się od proszku lub granulowanego tworzywa sztucznego, które jest ładowane do formy. Forma jest uszczelniona, podgrzewana i obracana w dwóch prostopadłych do siebie osiach.Materiał rozprowadza się i stapia wokół formy, a następnie ochładza się i jest wyrzucany w postaci palety.

Wytłaczanie profilu

Produkcja palet metodą wytłaczania profili sprawia, że przypomina ona

do złudzenia paletę drewnianą.

Surowe tworzywo sztuczne jest topione i tłoczone przez wytłaczarkę. Po ostygnięciu jest cięty na wymiar w kształtach przypominających deski i mocowany razem na gorąco, gwoździami lub spawami.Zaletą tego procesu jest to, że może on wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu, aby obniżyć koszty. W celu uzyskania dodatkowej sztywności do materiału można dodać włókna drzewne.

Prawie każdy plastikowe palety zaprzestaje produkcji wyrobów drewnianych, a zastępuje je plastikowymi, ze względu na to, iż mają one wiele cech, którymi przewyższają bez wątpienia przestarzałe już palety wykonane z drewna.