Gdzie wyrzucić elektrośmieci aby nie dostać grzywny?

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

W dzisiejszym świecie z elektroniką można spotkać się niemalże na każdym kroku, zwłaszcza od momentu upowszechnienia się smartfonów, które współcześnie są wykorzystywane do wszystkiego. Niestety każdy sprzęt ma swoją żywotność, a wyrzucenie go do zwykłego śmietnika podlega bardzo wysokiej grzywnie. Zatem gdzie wyrzucić elektrośmieci według prawa?

Czym właściwie są elektroodpady?

Elektroodpady, czy też elektrośmieci to wszystkie zużyte sprzęty elektroniczne, które nie nadają się do dalszego użytku. Pojęcie to jest bardzo szerokie, a do elektrośmieci często zalicza się nawet metalowe wyroby stanowiące wcześniej część sprzętu elektronicznego.

W praktyce są to oczywiście wszystkie zepsute laptopy i telefony, baterie, sprzęty RTV AGD, kontrolery do gier oraz wiele innych przedmiotów. Jeżeli nie jest się pewnym czy jakiś produkt zalicza się do elektroodpadów warto spojrzeć na informacje od jego producenta.

Dlaczego elektrośmieci nie można wyrzucać do standardowych śmietników?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że elektrośmieci są produkowane z bardzo szkodliwych materiałów. Często uwalniają one takie związki jak rtęć, które nierecyklingowane przyczyniają się do zatruwania gleb.

Dotyka to nie tylko roślin i zwierząt, ale przede wszystkim ludzi, którzy potrzebują zdrowej gleby do uprawy roślinności. Chyba nikt nie chciałby kupić zatrutej marchwi w supermarkecie, dlatego też nie powinno się próbować wyrzucać elektrośmieci w miejscach do tego niewskazanych.

Gdzie wyrzucić elektrośmieci?

Zastanawiając się gdzie wyrzucać elektroodpady warto sprawdzić, czy w pobliżu nie są organizowane specjalne zbiórki. Są one łatwym sposobem na pozbycie się całej uszkodzonej elektroniki, jednocześnie umożliwiając pomoc osobom potrzebującym.

Jeśli jednak w okolicy nie ma takowych miejsc należy poszukać specjalnego punktu (najczęściej kontenera) na elektrośmieci. Takowe odpady przyjmuje się też w sklepach z elektroniką, ale nierzadko jest to usługa jedynie dla klientów sklepu.