Dlaczego warto uczyć dzieci segregacji odpadów?

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w ratunek ziemi muszą być zaangażowane wszystkie pokolenia. Należy mieć świadomość, że im wcześniej dzieci będą posiadały wiedzę związaną z segregacją śmieci i odpadów, tym lepiej. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z pociechą na ten temat. Co zrobić, by dziecko zrozumiało, czym dokładnie jest segregacja metali i innych surowców?

Trzeba dać dobry przykład.

Warto wiedzieć, że segregowanie śmieci będzie przede wszystkim wymagało zmiany nawyków. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem wspólne czytanie z pociechą materiałów na tem temat, a także oglądanie filmów dokumentalnych.

Dziecko dzięki temu stosunkowo szybko zrozumie, w jakie pojemniki powinno się wrzucać właściwe odpady. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowanie najlepsze rezultaty będzie przynosiła nauka przez zabawę. Dziecko powinno w pierwszej kolejności potrafić rozróżniać papier, szkło czy odpady biodegradowalne.

Nie można zapomnieć wspomnieć o recyklingu

Należy mieć świadomość, że plastik jest świetnym tworzywem sztucznym, tylko niestety jest nieodpowiednio wykorzystywany przez ludzi. Nie tylko jest trwały, ale również odkłada się kilkaset lat.

Świetnym rozwiązaniem będzie zatem tworzenie wspólnie z dzieckiem z plastikowych opakowań różnych ozdób do pokoju. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że puszki doskonale zdadzą egzamin do przechowywania w nich flamastrów, kredek czy długopisów.

Praktyka

W momencie, gdy pociecha opanowała wiedzę teoretyczną, można przejść do kwestii praktycznych. Warto wytłumaczyć dziecku czym dokładnie jest Segregacja metali i innych surowców zabierając je do lasu na wycieczkę. Można w ten sposób posprzątać okoliczną polanę. Dziecko dzięki temu zarówno nauczy się segregować, ale również dostrzeże na własne oczy, jak istotne oddziaływanie na środowisko ma brak omawianej segregacji odpadów.

Pociecha po wycieczce będzie posiadała zdecydowanie większą wiedzę segregacji o dużej liczby osób dorosłych. Nie można zapomnieć, że maluchy są świetnymi obserwatorami. Rodzice, którzy chcą, by dzieci dbały o porządek muszą się pilnować, by przypadkiem nie wyrzucić śmieci na trawę. Rekomendowane jest również sprawienie, by maluchy miały dostęp do poszczególnych pojemników na odpady.