Czego dowiesz się z artykułu
Prawidłowe żywienie osób starszych odgrywa niezwykle ważną rolę i wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie. Każdy senior powinien zadbać o to, aby dostarczać do organizmu odpowiednią ilość białka oraz wielu cennych witamin.
Białko a prawidłowe żywienie osób starszych
Białko odgrywa w każdym ludzkim organizmie niezwykle ważną rolę. W związku z tym powinno ono być dostarczane we właściwych proporcjach.
Osoby starsze, które borykają się z problemami trawiennymi oraz związanymi z wchłanianiem się pokarmu powinny spożywać nieco większą ilość pełnowartościowego białka.
W codziennej diecie starszych osób powinno także koniecznie znajdować się chude mięso, ryby oraz niskotłuszczowe produkty mleczne.
Węglowodany i błonnik – doskonałe źródło energii
Niezwykle ważne jest, aby w diecie każdego seniora znajdowała się także odpowiednia ilość węglowodanów złożonych, które to są zawarte w produktach zbożowych oraz wielu warzywach np. strączkowych.
Sięgając po owoce oraz warzywa seniorzy powinni pamiętać o tym, że są one także cennym źródłem błonnika pokarmowego. Każda osoba w starszym wieku powinna spożywać go w ilości od 20 do 40 g dziennie.
Składnik ten doskonale reguluje pracę jelit oraz skutecznie przeciwdziała zaparciom. Ponadto chroni przed nowotworami oraz poszczególnymi chorobami układu sercowo -naczyniowego. W diecie każdego seniora powinna zatem znajdować się: kasza gryczana i jęczmienna, pełnoziarniste pieczywo razowe i graham oraz brązowy ryż.
Rola witamin w życiu seniora
Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin jest niezwykle ważne. Witaminy takie jak A, E oraz C są cennymi antyoksydantami, które potrafią dostatecznie chronić każdy organizm przed powstawaniem nadmiernych ilości wolnych rodników, które to uszkadzają poszczególne komórki.
Niedobory witaminy A E i C w dużym stopniu zwiększają ryzyko powstawania wielu chorób, w tym układu krążenia, nowotworów, zaćmy oraz bardzo uciążliwych chorób degeneracyjnych mózgu.
Niezwykle ważne jest także to, aby dostarczać do organizmu także odpowiednią ilość witaminy D. Wraz z wiekiem maleje bowiem zdolność do wytwarzania w skórze tej witaminy. Ponadto dieta starszych osób powinna zawierać odpowiednią ilość kwasu foliowego oraz witamin z grupy B–B1, B2, B6 i B12.
Znaczenie wody w życiu osób starszych
Niezwykle ważne jest także to, aby dostarczać każdemu starzejącemu się organizmowi odpowiednią ilość wody. Jej średnie zapotrzebowanie u zdrowych oraz aktywnych osób starszych wynosi od 30 do 35 ml/kg masy ciała, Niemniej w ciągu doby seniorzy nie powinni spożywać mniej niż 1500 ml.
Z kolei seniorzy niezdolni do samodzielnego funkcjonowania powinni przyjmować około 2500 ml wody dziennie. Dawka ta obejmuje wodę dostarczoną w postaci napojów oraz tę, która jest zawarta w pożywieniu.
Prawidłowe żywienie osób starszych odrywa bardzo ważną rolę. Pozwala ono na długo cieszyć się dobrym zdrowiem.