Najlepszy barszcz czerwony na rosole

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Buraki czerwone są jednym z częściej jadanych w Polsce warzyw. Tymczasem na innych kontynentach buraków prawie w ogóle się nie uprawia i nie są one uznawane za wartościowy produkt kulinarny. Gdyby mieszkańcy tych regionów choć raz spróbowali, jak smakuje barszcz czerwony na rosole prawdopodobnie zmieniliby swoje smakowe upodobania.

Barszcz nad barszczami

Barszcz to nazwa zupy zakwaszanej za pomocą zakwasu lub kiszonych warzyw. Można także obu składników użyć jednocześnie. Inną odmianą barszczu są zupy na zakwasach z mąki.

Do najbardziej popularnych barszczów zaliczamy:

Barszcz z kiszonej kapusty z dodatkiem soku – popularny kapuśniak oraz góralska kwaśnica są barszczami,

Barszcz czerwony z buraków gotowanych lub pieczonych z dodatkiem kwasu buraczanego; często dodaje się także buraki kiszone,

Biały barszcz lub żur – zupa przygotowana na zakwasie z mąki żytniej.

Dwa spośród wymienionych rodzajów barszczu to zupy kojarzone z najważniejszymi polskimi świętami: barszcz czerwony jadamy podczas Wigilii – uroczystej kolacji poprzedzającej Boże Narodzenie, a barszcz biały to tradycyjna zupa przygotowywana na śniadanie wielkanocne.

Składniki na najlepszy barszcz czerwony na rosole

Aby ugotować esencjonalny, smaczny barszcz czerwony potrzebne są: buraki czerwone, włoszczyzna, mięso na rosół, zakwas buraczany, przyprawy.

Przygotowanie barszczu na rosole wymaga więcej czasu. Rosół to wywar mięsno-warzywny, który powinien gotować się kilka godzin na małym ogniu. Oczywiście taki wywar można przygotować wcześniej. Można także zakupić gotowy barszcz czerwony na rosole, który jest wysokiej jakości półproduktem, dzięki któremu znacznie oszczędzimy czas.

Gotując rosół na barszcz czerwony warto dodać do niego kilka grzybów suszonych.

Do wywaru dodaje się wcześniej umyte, obrane i rozdrobnione buraki. Gdy buraki zrobią się miękkie do garnka dodaje się zakwas buraczany i przyprawy: sól, pieprz w ziarnach, liście laurowe, przeciśnięty przez praskę lub posiekany na stolnicy czosnek, suszony otarty kwiat majeranku.

Jak podawać barszcz czerwony na rosole?

Zupa z buraków może być czysta lub z dodatkiem ziemniaków, fasoli, kapusty, grzybów. Czysty barszcz serwuje się w filiżankach lub bulionówkach. Na oddzielnym talerzyku kładzie się pasztecik lub krokiet. Jeśli barszcz podajemy z uszkami, to wlewamy go do talerza głębokiego.

Barszcz z ziemniakami, fasolą i kapustą to tradycyjny barszcz ukraiński – bardzo syta, gęsta zupa, która z dodatkiem mięsa może być pełnowartościowym jednogarnkowym daniem obiadowym. Gorący barszcz ukraiński wlewa się do głębokich talerzy lub misek i doprawia gęstą, kwaśną wiejską śmietaną.

Barszcz czerwony zyskuje na smaku wraz z upływem czasu – odgrzewany jest smaczniejszy, niż świeżo przygotowany. W zamkniętym na gorąco słoiku można przechowywać barszcz w lodówce nawet do trzech miesięcy.