Wczasy z dietą dr Dąbrowskiej – czy warto?

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Dieta dr Dąbrowskiej bardzo szybko stała się fenomenem na polskim rynku dietetycznym. Obecnie jej popularność wzrosła w tak dużym stopniu, iż wiele ośrodków turystycznych oraz kompleksów rehabilitacyjnych i sanatoriów zdecydowało się na organizację tygodniowych lub dwutygodniowych wczasów z dietą Dąbrowskiej. A czy warto z nich skorzystać?

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Bazuje ona na spożywaniu samych warzyw i owoców. Produkty z innych grup są absolutnie zakazane, dlatego też dieta jest bardzo restrykcyjna i wprowadza wiele ograniczeń. Ma to oczywiście swoje dobre strony. Jadłospis składający się wyłącznie z warzyw i owoców dostarcza do organizmu mnóstwo witamin, substancji mineralnych i innych składników.

Wczasy z dietą Dąbrowskiej polegają jednak nie tylko na jedzeniu sałatek, ale także i na ograniczeniu zmniejszeniu porcji jedzenia, gdyż w przypadku tego jadłospisu stosuje się kaloryczność rzędu 600 kcal. Procesy trawienne zachodzą szybciej i sprawniej, a organizm skupia się na odnowie.

Dieta na wczasach czy samodzielnie?

Lekarze i dietetycy przestrzegają przed samodzielnym korzystaniem z diety dr Dąbrowskiej. Jeżeli nie jest ona odpowiednio przeprowadzona, może poważnie zagrażać i zdrowiu, i życiu. Osoba niedoświadczona w sprawach związanych z żywieniem nie jest więc w stanie tak z niej korzystać, by sobie w żaden sposób nie zaszkodzić.

Na wczasach z dietą Dąbrowskiej uczestnicy są natomiast pod stałą opieką całego zespołu specjalistów. Otrzymują dostęp do pełnego wyżywienia, stworzonego według zasad diety dr Dąbrowskiej i w każdej chwili mogą skorzystać z darmowej porady lekarskiej, jeśli tylko poczują się gorzej albo będą mieć jakieś wątpliwości.

Czy takie wczasy są dla każdego?

Wielu osobom może się wydać, że wczasy z dietą Dąbrowskiej to idealny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie do końca jednak tak to wygląda. Oczywiście na tej diecie można schudnąć, ale jest to wyłącznie jej efekt poboczny, a nie cel główny.

Dieta dr Dąbrowskiej została przygotowana w celach leczniczych i właśnie w takich przypadkach może być bezpiecznie stosowana. To swego rodzaju detoks dla organizmu, który pozwala mu się całkowicie zregenerować. Jeżeli więc komuś zależy wyłącznie na utracie kilogramów, powinien raczej poszukać turnusów typowo odchudzających.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra.