Ocet zamiast pasteryzowania

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Sposobów na zachowanie świeżości przez warzywa i owoce jest wiele. Oprócz pasteryzowania możemy sięgnąć po inną tradycyjną metodę, jaką jest zalewanie owoców, warzyw lub grzybów octem. Poprzez ten prosty trik możemy zachować ze sobą smak ulubionych owoców i warzyw przez długie zimowe miesiące. Jakie owoce marynować? Jak długo możemy je jeść?

Zdrowie w słoiku

W sklepach możemy odnaleźć różnego rodzaju owoce i warzywa w puszkach. Niestety zawarte w puszkach środki konserwujące oraz niebezpieczny dla gospodarki hormonalnej człowieka bisfenol A są wystarczającym powodem, aby zrezygnować z tego rodzaju produktów. Warto sięgnąć do korzeni i spróbować metod używanych przez nasze babcie.

Jednym ze sposobów na to jest przygotowanie w domowym zaciszu owoców w occie. Przygotowane w ten sposób owoce to wspaniałe źródło antyoksydantów, które zachowa wszystkie swoje właściwości odżywcze przez długie miesiące przebywania w słoiku. Jednym z popularniejszych owoców, jaki możemy zamarynować w occie są znane wszystkim śliwki.

Śliwki w occie

W zależności od upodobań możemy zdecydować się na śliwki w occie winnym lub na śliwki w zwykłym occie. Niemniej jednak ze względu właściwości zdrowotne oraz smakowe zaleca się zastosowanie wyśmienitego octu winnego. Jedyną wadą śliwek w occie winnym jest czas przygotowania.

Chociaż łącznie cały proces zajmie nam maksymalnie kilkanaście minut, na ostateczne przygotowanie musimy odczekać co najmniej kilka dni. Szczęśliwie sam przepis jest niezwykle prosty. Do przygotowania śliwek w occie winnym potrzebować będziemy jedynie:

– 3 kg śliwek,
– 1 kg cukru,
– 200 ml. octu,
– 750 m. wina
– przyprawy.

Przyprawy mogą być różne w zależności od naszych preferencji wybrać możemy pomiędzy goździkami, cynamonem a suszoną skórką pomarańczy.

Przygotowanie śliwek

W pierwszej kolejności należy dokładnie odparzyć słoiki oraz skrupulatnie obmyć wszystkie z owoców. Jeżeli preferujemy śliwki bez ogonków, to możemy je oderwać, aczkolwiek nie jest to konieczne. Przygotowujemy garnek, do którego wlewamy ocet, wino oraz cukier. Całość podgrzewamy do wysokiej temperatury, ale nie do wrzenia!

Aby przygotować Śliwki w occie winnym zalewamy odłożone wcześniej do słoika owoce podgrzanym wywarem, zakręcamy i odstawiamy na dobę. Kolejnego dnia odlewamy zalewę do garnka, znów ją podgrzewamy i odkładamy z powrotem. Proces należy powtórzyć trzeciego i czwartego dnia. W ostatniej dobie do słoika możemy dodać wybrane przez nas przyprawy. Na końcu odkładamy śliwki do chłodnego miejsca.