Lodówka na wino w kontekście utrzymania prawidłowej gęstości powietrza

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w lodówce na wino to prawdziwe wyzwanie. Poziom wilgoci w powietrzu decyduje przede wszystkim o jakości znajdujących się tam win. Jaki to ma wpływ na ich aromat i smak? Jak utrzymać prawidłową wartość wilgotności w lodówce?

Lodówka, wino a odpowiednia wilgotność

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest ważne przede wszystkim ze względu na szczelność korka. Jeśli jest ona odpowiednim poziomie, to wino… może oddychać. Znawcy win wiedzą, że wina oddychają przez korek. Zbyt wysoka wilgotność sprawi, że znacznie on spęcznieje, co oczywiście uniemożliwi jakiekolwiek „oddychanie” znajdującego się w butelce trunku.

A co, jeśli wilgotność jest zbyt mała? Wtedy korek staje się bardziej suchy, a co za tym idzie – przepuszcza więcej powietrza. Proces „oddychania” zachodzi wtedy zbyt gwałtownie i aromat wina staje się mniej intensywny (wino uległo zwietrzeniu). Jak widać, poziom wilgotności w lodówce musi być w miarę możliwości stały. A że jego utrzymanie jest trudne, wie każdy, kto ma podstawową wiedzę fizyczną.

Jak utrzymać wilgotność powietrza?

Jeśli lodówka na wino ma utrzymać odpowiednią jakość powietrza, to musi ona posiadać specjalny wkład, który może to zrobić. Zazwyczaj składa się on z substancji higroskopijnej, która – w pewnym zakresie – wiąże wilgoć w powietrzu i skrapla ją. Dzięki temu wino przechowywane jest w optymalnych warunkach.

Dlatego nie jest tajemnicą, że w lodówce na wino, nie mogą – podczas przechowywania wina – znajdować się inne substancje spożywcze. Jeśli się znajdują, to mogą one zmienić mikroklimat panujący w lodówce. Co więcej, to dzięki nim zastosowany wkład może się okazać nieskuteczny.

Wilgoć to nie wszystko!

Wilgotność powietrza to nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy przechowywaniu wina. Lodówka na wino musi również być oczyszczona z różnych zabrudzeń, które generowałyby nieprzyjemne zapachy. Mogłyby one przenikać do wnętrza butelek, niekorzystnie wpływając na zawarty w nich trunek.

Podsumowując, utrzymanie prawidłowych warunków przechowywania wina, to jedno z największych zadań stawianych przed lodówkami na wino. I właśnie dlatego – jeśli jesteśmy koneserami – postawienie na tradycyjną lodówkę raczej się tu nie sprawdzi.

Lodówki na wino dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.