Ciekawostki o rydzach – ja je rozpoznać i przyrządzić?

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Rydze zalicza się do grzybów jadalnych i są one uznawane za jedne z najsmaczniejszych grzybów. Wiele osób lubi rydze duszone w maśle czy marynowane rydze. Ich cechą charakterystyczną jest pomarańczowa barwa i dzięki niej łatwo je znaleźć w lesie. Trzeba jednak uważać, by nie pomylić rydza z innym, podobnym gatunkiem grzyba jak mleczaj wełnianki czy olszówka. Jak wygląda rydz i jak go przyrządzić?

Jak wygląda rydz?

Rydze rosną od sierpnia do listopada. Można je spotkać w lasach iglastych a piaszczystej glebie. Kapelusz tego grzyba jest, z początku, płaski a później staje się bardziej wklęsły. Ma średnicę od 4 do 10 centymetrów. Jego kolor jest pomarańczowy lub czerwony. Cechą charakterystyczną dla rydzów jest to, że kiedy przełamiemy go na pół wydziela pomarańczowe mleczko, które w kontakcie z powietrzem, zmienia kolor na zielony.

Jak nie pomylić rydza z grzybami trującymi?

Rydze można pomylić z łudząco podobnymi wełniankami. Jak je odróżnić? Cechą charakterystyczną mleczaja wełnianki jest brzeg kapelusza, który pokryty jest wełnistymi kosmykami. Ponadto miąższ wełnianki jest koloru białego. Olszówka zaś po uszkodzeniu wydziela czerwonobrązowe mleczko, które nie zielenieje. Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy udać się do sanepidu, gdzie specjaliści ocenią czy grzyb, który zebraliśmy nadaje się do spożycia i nie jest trujący.

Co można zrobić z rydzów?

Rydze bardzo często marynuje się w occie. Marynowane rydze mają doskonały, korzenny smak. Świetnie sprawdzą się w roli dodatku do sałatki, koreczków czy kanapek. Mogą również posłużyć jako przystawka. Jednak najsmaczniej smakują rydze usmażone na maśle.

Żeby przyrządzić rydze smażone na maśle wystarczy rozpuścić masło w rondelku i ułożyć na niej kapelusze grzyba, blaszkami w górę. Po upływie dwóch minut wystarczy obrócić grzyby na drugą stronę i wciąż smażyć przez kilka kolejnych minut.

Rydze doskonale nadają się dla osób na diecie wegańskie, gdyż posiadają dużo białka. Są też mało kaloryczne dlatego dobrze sprawdzą się w przypadku osób będących na diecie.

Rydze to jedne z ulubionych grzybów polaków. Są smaczne i bardzo zdrowe. Zawierają żelazo, potas i witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto po nie sięgnąć nie tylko dla niesamowitego aromatu, ale i korzyści zdrowotnych jakie w nich drzemią. Pamiętajmy jednak, by zbierać grzyby z głową i spożywać je tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nie są one trujące. Kiedy mamy wątpliwości, warto udać się do sanepidu i je rozwiać.