Sauna – leczy ciało i umysł

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Czy kiedykolwiek korzystałeś z sauny? Prawdopodobnie nie, bo w naszym kraju sauna do ogrodu nie jest zbyt popularna. W Finlandii ponad 90 procent ludzi regularnie korzysta z sauny. Jakie korzyści z tego czerpią?

Sauna – idealna dla przepracowanych

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas skarży się na zmęczenie, stres, napięcie, stany depresyjne, przepracowanie. Sauna do ogrodu pozwoli nam się odprężyć w towarzystwie znajomych i rodziny, w bliskim kontakcie z przyrodą i na świeżym powietrzem. Zimą po seansie w saunie możemy pobiegać po śniegu – jest to bardzo dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Z sauny do ogrodu wystarczy skorzystać raz w tygodniu przez 8 do 12 minut. Nie jest to zatem czasochłonna rozrywka. Po wyjściu z sauny dobrze jest wziąć naprzemienny zimny i gorący prysznic i odpocząć pół godziny.

Sauna a choroby cywilizacyjne

Sauna pomaga w walce z licznymi chorobami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość, depresja, nadciśnienie, bezsenność, astma oskrzelowa, reumatyzm, anoreksja, niska odporność. Nawet jeśli ich nie posiadamy, jesteśmy na nie narażeni, a zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jeśli mamy wątpliwości, jak wpłynie na nas korzystanie z sauny, zawsze możemy skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w ciąży, po poważnym zabiegu operacyjnym lub cierpimy na jakąś przewlekłą chorobę wymagającą zażywania leków, powinniśmy zapytać o zdanie specjalistę.

Sauna do ogrodu?

Jeśli mamy ogród, dobrze by było znaleźć w nim miejsce na własną saunę. Możemy ją zamówić u producenta z możliwością montażu lub wykonać sami. W zależności od użytych materiałów, będzie to nas kosztowało od kilku do kilkunastu tysięcy. W saunie palimy drewnem lub brykietem drzewnym.

Saunę możemy też mieć w domu. Jednak wtedy problemem mogą być opary rozchodzące się po całym domu. Jest też to droższe rozwiązanie – w saunie domowej wykorzystuje się piec elektryczny, który zużywa sporo prądu.

Większości z nas sauna kojarzy się z formą rozrywki. Jej korzystny wpływ na zdrowie nie jest powszechnie znany. A przecież seanse w saunie do ogrodu mogą być bardziej interesujące niż długie godziny spędzone na siłowni czy stosowanie oczyszczających diet. Dlaczego nie spróbujesz już dziś?

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw