Parametry strun, czyli jak odróżnić jedne od drugich?

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Czego dowiesz się z artykułu

Na polskim rynku dostępne jest wiele strun do gitary. Początkujący muzyk może się w nich pogubić. Bardzo ciężko jest wybrać najlepszy produkt nie mając pojęcia na jakie parametry należy patrzeć.Na co należy zwracać uwagę? O czym pamiętać?

Marka

Wszystkie struny gitarowe mają swojego producenta. Jego nazwa i logo znajduje się zawsze na opakowaniu strun – pojedynczych oraz całych ich kompletów. Zanim udasz się na zakupy, poczytaj opinie na ich temat. Dowiedz się, co mówią inni użytkownicy gitar oraz jakich producentów strun gitarowych szczególnie polecają. W tej sprawie warto jest sugerować się opinią osób bardziej doświadczonych. W razie wątpliwości najlepiej jest poprosić o poradę pracownika sklepu muzycznego lub nauczyciela gry gitarowej.

Materiał

Struny do gitary mogą być wykonane z różnych materiałów. Do gitar klasycznych są to struny nylonowe. Do akustycznych – metalowe. Ich owijki mogą być wykonane z brązu, czyli stopu miedzi z cynkiem lub brązu z dodatkiem fosforu. Rzadziej są one niklowane lub posrebrzane. Bardzo ważny jest dobór materiału, bo od niego zależy komfort gry oraz uzyskiwane dźwięki. Co ważne, na wielu opakowaniach znajdują się napisy np.”bronze 80/20″. Jest to informacja dotycząca procentowego udziału miedzi i cyny w brązie.

Dodatkowa ochrona

Niektóre struny gitarowe mają dodatkową ochronną powłokę. Jej zadaniem jest przedłużanie jej żywotności i trwałości. Struna pokryta taką powłoką powinna wytrzymać dłużej niż ta, która jej nie posiada. Jeżeli planujesz dużo grać, to warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu.

Grubość

To najważniejszy parametr strun gitarowych. Komplety nazywane są od rozmiaru najcieńszej struny do gitary. Ich grubość podawana jest w calach. Najcieńsze mają zazwyczaj 0,1 lub 0,11 cala. Wiele osób uznaje, że dziesiątki to struny dla dzieci, a jedenastki dla dorosłych. W kompletach jest zawsze sześć strun gitarowych o różnej grubości. Wartość ta rośnie. Przykładowo, w komplecie mogą być struny: 0,10; 0,13; 0,17; 0,26; 0,36 i 0,46. Im grubsze są struny tym są bardziej wytrzymałe. Niestety, ale są też bardziej twarde, wymagają użycia większej siły, a przez to ranią opuszki palców. Dla profesjonalnych muzyków może to być prawdziwy problem, gdyż te male urazy są niezwykle bolesne. Równocześnie, grubsze struny wydają z siebie dźwięki o wyższej jakości.