Remont instalacji grzewczej

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Domy i mieszkania sięgające swoją metryką czasów słusznie minionego ustroju komunistycznego wciąż stanowią największą część nieruchomości mieszkalnych istniejących w Polsce. W ślad za ich tak zaawansowanym wiekiem idzie również przestarzałość zamontowanych instalacji, w tym szczególności elektrycznej i grzewczej. O ile remont instalacji grzewczej oznacza tak naprawdę dość sporą dewastację ścian i sufitów z uwagi na konieczność wymiany ukrytych pod tynkiem przewodów, o tyle polepszenie skuteczności funkcjonowania systemu grzewczego w takich przypadkach nie jest aż tak poważnym procesem.

Wymiana grzejników to podstawa

Decydując się na modernizację starej instalacji centralnego ogrzewania można przeprowadzić ją całościowo, etapowo, bądź też ograniczyć się jedynie do wymiany pieca i grzejników. W tym ostatnim przypadku na pozór wydaje się, że jest to również bardzo skomplikowany proces. Trzeba bowiem spuścić wodę z całości instalacji, a następnie dokonać demontażu starych kaloryferów i montażu nowych grzejników.

Nie jest to jednakże do końca prawda. Wymianę grzejników można bowiem przeprowadzić o wiele sprawniej, a co więcej proces ten można podzielić na etapy, wymieniając jeden lub kilka grzejników za jednym razem. Jak to możliwe? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że możliwa jest jednoczesna wymiana grzejników i zamrażanie rur. Dzięki temu obieg wody do danego grzejnika zostaje zablokowany, przez co nie ma konieczności spuszczania całości wody z instalacji, a jedynie z wymienianego grzejnika.

Usługa na wagę złota

Wymiana grzejników i zamrażanie rur to czynności, których nie da się przeprowadzić bez posiadania specjalnego wyposażenia. Urządzenie do zamrażania rur nie jest tanie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Co więcej w przypadku samodzielnego dokonywania wymiany grzejników nie ma najmniejszego sensu dokonywanie zakupu takiego urządzenia na własność. Można je natomiast wypożyczyć na potrzebny do przeprowadzenia prac czas.

Skorzystanie z takiej opcji jest możliwe w praktycznie każdej wypożyczalni maszyn i urządzeń budowlanych. Wymiana grzejników i zamrażanie rur dzięki dostępności takiej usługi na rynku jest więc możliwa do przeprowadzenia przez każdego, kto ma umiejętność majsterkowania i naprawy. Wymieniając grzejniki i zamrażając rury warto jednakże pamiętać, że nieumiejętne obchodzenie się z tym sprzętem może doprowadzić do pęknięcia zamrażanej rury. Przed przystąpieniem do pracy warto więc zaznajomić się z instrukcją obsługi lub obejrzeć w internecie filmik instruktażowy.