Oblicz to sam

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Często spotykamy się z problemem przeliczenia się z kosztami. Ludzie zakładają zbyt optymistyczne warianty finansowe a potem brakuje im pieniędzy na dokończenie inwestycji. Najczęściej dzieje się tak z remontami a ma to jedną, prostą przyczynę – brak prawidłowo wykonanego kosztorysu remontu obiektu. W tym artykule zostaną ukazane wskazówki co do tego jak wykonywać kosztorys remontu.

Ogólne wskaźniki

Remont musi być szczegółowo oszacowany przed jego rozpoczęciem a kosztorys i wizja muszą być wykonane jeszcze przed zakupem materiałów, by po prostu wiedzieć co dokładnie i w jakiej ilości kupić. Inna ważna kwestia to rezerwacja specjalistów, którzy przecież nie są dostępni od ręki i na najlepszych trzeba długo czekać.

Wstępem do wykonania kosztorysu musi być zawsze dokładne zmierzenie poszczególnych pomieszczeń i przybliżone zaplanowanie jakich materiałów użyjemy do remontu. Należy przy tym też zaznaczyć w jakim standardzie remontować będziemy dom – czy wydatki i późniejszy wygląd będzie raczej skromny i chcemy postawić na tańsze komponenty czy też nasze zasoby finansowe są większe i zamierzamy użyć droższych materiałów i wyposażenia.

Kosztorys pokoi i przedpokoju

Kosztorys remontu pokoi rozpoczniemy wyceniając koszty nowej podłogi. W tym wypadku wszystko zależy od metrażu. Standardowe, lepszej jakości panele podłogowe to wydatek rzędu 35 zł/m2 do kosztów trzeba też dodać oczywiście folię i podkłady, czyli 10 zł/m2 oraz koszty pracownika około 20 zł/m2 (chyba że układamy sami wtedy można oszczędzić tę sumę). Łącznie za 1m2 podłogi trzeba zapłacić 65 zł co przy domu o pokojach łącznej powierzchni podłóg pokoi 50 m2 da łączne koszty samej podłogi na poziomie 3250 zł.

Następną kwestią po podłodze są ściany. Ich malowanie to nieodzowna część każdego remontu. Należy tu obliczyć powierzchnie ścian do malowania, a potem przyjąć średnie wydatki za farbę 20 zł za 1 litr (wystarcza ona na 14 m2), oraz koszt preparatu gruntującego w wysokości 5 zł za litr, przy czym litr wystarcza tu na około 8-10 m2. Zakłada się, że malować powinniśmy trzykrotnie, dwukrotnie pomiędzy gruntując. Do wydatków na farbę doliczyć należy sprzęt – wałki, pędzle (około 150 zł łącznie) oraz robociznę 5-10 zł m2.

Inne kosztorysy

Dużo więcej można mówić o innych kosztorysach np. remontu kuchni czy łazienki. Oprócz opisanych w przypadku pokoi kosztów inwestor poniesie tam koszty wymiany rur, odnowy lub wymiany glazury, zakupu lepszych i droższych farb chroniących przed wilgocią oraz koszty armatury łazienkowej. W przypadku kuchni podobnie droga będzie glazura, malowanie i oczywiście meble i armatura.