Najważniejsze cechy dobrej opiekunki do dziecka

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Osoby szukające opiekunki do dziecka kierują się różnorodnymi kryteriami. Wybór nie zawsze uzależniony jest od kwalifikacji i dyplomów przyszłej niani. Wielu rodziców na pierwszym miejscu stawia osobowość i cechy charakteru kandydatki. Jaka powinna być opiekunka do dziecka?

Odpowiedzialność i uczciwość

Dobra niania to niewątpliwie ktoś, kto wzbudza zaufanie. Zatrudniona do opieki nad dzieckiem osoba musi być przede wszystkim uczciwa i prawdomówna. Rodzic powinien mieć gwarancję, że opiekunka jest szczera – zarówno wtedy, gdy mówi o sobie, jak i w momencie relacjonowania czasu spędzonego z maluchem.

Bardzo ważną cechą dobrej niani jest odpowiedzialność. Opiekunka do dziecka musi zdawać sobie sprawę z tego, jak istotna funkcja zostaje jej powierzona i jak znaczącą rolę odgrywa w wychowaniu malucha, jego rozwoju oraz codziennym funkcjonowaniu całej rodziny. Niania ma obowiązek zapewnić dziecku bezpieczeństwo, umieć przewidzieć pewne sytuacje i ich konsekwencje, udzielić pomocy. Powinna być punktualna i sumiennie wypełniać określone zadania zgodnie z zaleceniami rodziców malucha.

Cierpliwość i empatia

Każdy, kto chociaż raz zajmował się dzieckiem, wie na pewno, że mały człowiek może zaskoczyć swoim zachowaniem i wystawić dorosłego na ciężką próbę. Czasem bywa kapryśny ze zmęczenia, innym razem rozsadza go energia i trudno go okiełznać. Z tego powodu kluczową cechą opiekunki do dziecka jest cierpliwość. Niania musi pamiętać, że maluch ma swoją osobowość i zmienne nastroje.

Dziecko wymaga również empatii oraz pełnego zrozumienia jego potrzeb i emocji w określonej sytuacji. Maluch może płakać czy być rozdrażniony z bardzo różnych przyczyn – kiepskiego samopoczucia, głodu, znużenia, braku uwagi, odmowy spełnienia jego prośby. Umiejętność postawienia się na miejscu małego człowieka oraz odpowiednia w danej chwili reakcja to ważna cecha opiekunki do dziecka.

Kreatywność i zaangażowanie

Każde dziecko wymaga pełnego poświęcenia mu czasu i uwagi. Niania musi więc być zaangażowana w swoje zadania i wykonywać pracę nie z przymusu, ale pasji. Niedopuszczalne jest, by maluch zajmował się sam sobą, a opiekunka do dziecka robiła w tym czasie inne rzeczy, np. oglądała tv, surfowała w sieci, czytała książkę.

Niania powinna również wyróżniać się dużą kreatywnością i ciekawie spędzać czas z maluchem. Zadaniem opiekunki jest zadbanie o potrzeby związane nie tylko z pielęgnacją czy zaspokajaniem głodu, ale także rozwojem psychofizycznym. Kreatywna niania to osoba o dużej wyobraźni, która ma mnóstwo pomysłów na ciekawe zabawy i gry w domu i na podwórku.