Na co zwrócić uwagę wybierając przester gitarowy?

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Przestery gitarowe są w chwili obecnej najpopularniejszym rodzajem efektów, które używają gitarzyści, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę wybierając nowy przester gitarowy.

W jaki sposób można sprawdzić efekt przesterowania?

Po zakupieniu nowej kostki i postawieniu jej pod nogą należy oczywiście wypróbować nowe brzmienie. W pierwszej kolejności należy skupić się na tym, aby ustawić poziom wzmocnienia. Gain powinien być wyregulowany w taki sposób, aby uzyskać identyczną głośność przy efekcie wyłączonym i włączonym. Pamiętać należy o tym, że przester gitarowy przy różnych ustawieniach głośności może znacząco zmieniać odpowiedź dźwiękową pomieszczenia. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wybranie częstotliwością mogą brzmieć nieco inaczej na poszczególnych poziomach głośności. Wielu początkujących gitarzystów może mieć mylne wrażenie, że dźwięki głośniejsze lepiej brzmią. Najbezpieczniejszym wyborem jest ustawienie neutralnych pozycji na gałkach EVEL, TONE, GAIN i DRIVE.

Sprawdzanie korekcji pokładowej w efektach

Bardzo ważnym zadaniem jest również dokładne sprawdzenie działania korekcji pokładowej w poszczególnych efektach. Można to szybko sprawdzić oczywiście przy pomocy pokrętła TONE albo specjalnych regulatorów, które odpowiadają za barwę. Dzięki BASS, MID, TREBLE można dowolnie wykreować swoje ulubione brzmienia. Korekcje w różnych efektach przynoszą naprawdę niesamowite brzmienia, dlatego też warto przetestować różne ustawienia. Kluczem do sukcesu jest tak naprawę to, aby korekto idealnie współgram z brzmieniem przesterowania danego efektu. Jeżeli pojawi się nieprzyjemny jazgot, to należy obniżyć wysokie częstotliwości.

Czy warto?

Każdy szanujący się gitarzysta, który na poważnie myśli o grze na gitarze elektrycznej powinien jak najszybciej zapoznać się z przesterami gitarowymi. W dużej mierze to właśnie dzięki tym niesamowitym efektom można uzyskać mniej agresywne brzmienie. Osoby początkujące powinny postawić na kostki, po których naciśnięciu można cieszyć się dość głębokim dźwiękiem z przesterem. Wybór odpowiedniej kostki nie jest prostym zadaniem, a każde urządzenie nie zawsze pozwoli uzyskać identyczny dźwięk. Aby przester zapewnił nam idealne brzmienie należy dokonać wielu testów. W sklepach muzycznych można znaleźć przestery nie tylko dla początkujących gitarzystów, ale również dla profesjonalistów.