Czego dowiesz się z artykułu
We współczesnych czasach płyty regipsowe stanowią powszechnie użytkowany materiał budowlany. Korzysta się z niego nie tylko podczas budowy nowoczesnych budynków, lecz także podczas wykonywania gruntownych remontów różnorodnych obiektów. Jakie powinny być wymiary regipsu?
Charakterystyka oraz zastosowanie płyt z regipsu
Płyty regipsowe to sprawdzony materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Jak wskazuje nazwa, podstawowym składnikiem tego typu produktów jest gips.
W procesie produkcji poszczególne arkusze płyt regispowych powstają z gipsu, a w dalszej kolejności są pokrywane z obu stron grubą warstwa tekturą. Dzięki temu płyty regispowe są bardzo szybkie oraz proste w obróbce.
Jakie powinny być wymiary regipsu?
Podczas wyboru płyt regipsowych warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiary. Jeśli płyta zostanie prawidłowo dobrana, to wówczas może ona właściwie pełnić swoją funkcję.
Wielu doświadczonych fachowców zazwyczaj wybiera płyty o orientalnym rozmiarze, a następnie przycina je wedle indywidualnych potrzeb. Z pomocą tego typu materiałów budowlanych bardzo często stawiane są ściany działowe wewnątrz budynków, a zwłaszcza na poddaszach które to mają być zagospodarowane do użytku. Podczas wyboru warto też zawsze zwrócić szczególną uwagę na grubość płyt, która powinna wynosić ok. dwunastu milimetrów. Wybrana płyta nigdy nie powinna być zbyt cienka czy też zbyt gruba.
Warto zawsze wybrać płyty wysokiej jakości, które to będą odpowiednio twarde oraz łatwe podczas montażu. Produkty, które są giętkie i miękkie bardzo często powodują nieestetyczne uszkodzenia i pęknięcia ścian.
Jakie wyróżnia się typy płyt gipsowych?
Obecnie na rynku budowlanym istnieje bardzo szeroki wybór płyt wykonanych z regipsu. Ze względu na użyty w procesie produkcji materiał wyróżnia się:płyty gipsowo-kartonowe, które to stanowią połączenie gipsu i tektury oraz płyty gipsowo – włóknowe, które są połączeniem gipsu z włóknami celulozy.
Płyty gipsowo-kartonowe bardzo często są wykorzystywane podczas wykończenia ścian znajdujących się wewnątrz budynku. Wówczas to najczęściej jest stosowana tak zwana sucha zabudowa, którą to można stosować nawet w wilgotnych pomieszczeniach. Ogromną zaletą tego typu płyt jest możliwość szybkiego demontażu.
Płyty gipsowo – włóknowe to bardzo uniwersalne materiały, które cechują się ogromną wytrzymałością podczas użytkowania oraz posiadają istotne właściwości przeciwpożarowe.Szeroki wybór płyt regipsowych sprawia, że każdy inwestor może wybrać takie, które będą niezawodnie służyć w jego mieszkaniu.