Jak praktycznie umeblować małe mieszkanie?

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Małe mieszkanie to dla wielu osób dość duży problem, zwłaszcza jeżeli w czasie życia nazbierało się nieco więcej niż przeciętnie rzeczy. Jeżeli nie chce się wyrzucać, czy wyprzedawać swojego dobytku, a jednocześnie zagracone mieszkanie nie jest pożądane warto dobrze przemyśleć jego umeblowanie. Dobry plan potrafi w tym przypadku zdziałać prawdziwe cuda.

Jak zmieścić dużo rzeczy w małej przestrzeni?

Jak pokazuje doświadczenie projektantów i posiadaczy małych mieszkań dobrze ułożony plan zagospodarowania potrafi zdziałać naprawdę bardzo dużo. Jeśli przemyśli się przestrzeń w mieszkaniu bardzo dokładnie i zrezygnuje z konwenansów i przyzwyczajeń, najczęściej okazuje się, że nie ma jej wcale tak mało, jak by się mogło wydawać. Wystarczy uświadomić sobie, że większość ludzi zazwyczaj nie wykorzystuje większości przestrzeni w swoich mieszkaniach.

Przede wszystkim warto stawiać na pionowe rozmieszczenie mebli. Jeżeli mieszkanie jest bardzo małe świetnie mogą sprawdzić się robione na wymiar półki, kredensy i szafy od podłogi po sam sufit. W ten sposób uzyskuje się przestrzeń, w której można swobodnie pomieścić nadliczbowe rzeczy. Oczywiście przestrzenie na „górnych kondygnacjach” mebli są nieco trudniej dostępne, ale można umieścić w nich rzeczy najrzadziej używane.

Szafy wnękowe – praktyczne rozwiązanie kwestii przechowywania rzeczy

W wielu mieszkaniach obecne są różnego rodzaju wnęki i inne niestandardowe przestrzenie, które mogą być trudne do praktycznego wykorzystania. Rozwiązaniem są tu szafy wnękowe. Jeżeli na przykład zabudowanie części przedpokoju ogranicza w nim przestrzeń nieco za bardzo, warto rozważyć drzwi przesuwne w szafach wnękowych. Takie drzwi pozwalają na znaczne ułatwienie dostępu do wnętrza szafy, bez konieczności zajmowania dodatkowej przestrzeni.

Dzięki zastosowaniu szaf wnękowych praktycznie każda przestrzeń w domu może zostać wykorzystana. Specyficznym rodzajem tego rodzaju mebli są tak zwane pawlacze, które pozwalają na łatwe „upchnięcie” różnego rodzaju gratów, które nagromadziły się w domu.

Komfortowo i nowocześnie – meble nie tylko praktyczne

W taki sposób zorganizowane meble mogą być nie tylko praktyczne, ale również bardzo estetyczne, przy czym warto tu stawiać raczej na ozdobny materiał i jakość wykonania, niż na wyszukaną (i najczęściej niepraktyczną) formę.

Świetnym przykładem mogą tu być drzwi przesuwne w szafach wnękowych, które mogą stanowić robiącą wrażenie dekorację. Ich odpowiednie pomalowanie, nawet przez wykwalifikowanego artystę, może sprawić, że zamiast nudnej ściany, uzyskuje się ogromny i przyciągający wzrok obraz.