Doniczki wiszące na balkon – zalety, rodzaje

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Wiszące doniczki na balkon to nie tylko praktyczne, ale także efektowne pod względem wizualnym rozwiązanie. Warto przemyśleć tę formę aranżacji, ponieważ często diametralnie odmienia ona wygląd i ogólny klimat całego pomieszczenia. Jakie są jej największe atuty? Co należy brać pod uwagę, urządzając balkon za pomocą takich donic?

Główne zalety doniczek wiszących

Balkon, na którym obecna jest roślinność, prezentuje się z reguły znacznie korzystniej. Kwiaty wprowadzają wiele barw, ożywienia i naturalności. Jeśli brakuje nam miejsca, donice wiszące będą idealną opcją – mocując je za pomocą łańcuchów lub haków uzyskuje się dodatkową przestrzeń na kolejne okazy. Poza tym bez trudu można zmieniać wygląd balkonu, ponieważ opcja ta jest na tyle funkcjonalna, że łatwo dokonuje się tu wszelkich modyfikacji – wystarczy po prostu zdjąć i powiesić pojemnik z kwiatami w innym miejscu.

Kolejna sprawa to możliwość swobodnej dekoracji pomieszczenia. Doniczki wiszące stanowią piękną i przykuwającą wzrok ozdobę. Jeśli umiejętnie się je wybierze, całość nabierze przyjemnego charakteru i wprowadzi odpowiedni klimat. Warunkiem jest przemyślana kompozycja. Donice należy dobierać spójnie, mając przy okazji na uwadze kolor nie tylko kwiatów, ale też reszty balkonu (np. ścian, mebli, balustrad). Istotny jest również kształt i forma pojemnika. Za pomocą donic wiszących można urządzać balkon m.in. w stylu klasycznym, rustykalnym, nowoczesnym czy skandynawskim.

Dobór doniczek wiszących do roślin

Kwestie wizualne to nie wszystko. Doniczki wiszące niewątpliwie bardzo dobrze sprawdzają się w kwestii samej hodowli roślin. Aby jednak tak było, należy podczas ich zakupu pamiętać o potrzebach kwiatów, które planuje się w nich posadzić. Specjaliści podkreślają, że donice wiszące są idealne w przypadku fuksji, surfinii, pelargonii, dzwonka, kostrzewy czy lawendy. Trzeba też zwrócić uwagę na odpływ wody. Niektóre wersje posiadają wkłady na dnie, inne zaś – klasyczne podstawki.

Warto wspomnieć o dużej ilości wyboru materiałów – wiszące doniczki na balkon mogą być wykonane nie tylko z tworzywa sztucznego, ale także ceramiki, szkła, metalu lub naturalnych włókien. Trzeba przy tym pamiętać, że wpływa to na wagę produktu. Spore znaczenie ma także wielkość pojemnika. Na pewno wygodną formą są większe donice wiszące, ponieważ nieco łatwiej jest wówczas dbać o swoje okazy. W wielu wypadkach wystarczające są jednak mniejsze rozmiarowo skrzynki. Na szczęście w sklepach nie brak różnorodnych modeli. Doniczki wiszące można kupić w niemal nieograniczonej gamie kolorów, rozmiarów, kształtów, wzorów czy stylów.