Pomoc domowa

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Pomoc domowa, pani do sprzątania, sprzątaczka – historia tego zawodu sięga wieki wstecz, kiedy to funkcjonowanie bogatych domów bez wsparcia było wręcz niemożliwe. Posiadanie służby było wyznacznikiem społecznym, świadczyło o zamożności. Dziś, w domach, gdzie można pod względem finansowym sobie pozwolić na zatrudnienie osoby dbającej o porządek, i gdzie jest ona niezbędna ze względu na brak czasu domowników, zatrudniana jest pomoc domowa.

Pani od sprzątania – zakres obowiązków sprzątaczki

Od osoby, która przychodzi sprzątać dom, mieszkanie, apartament wymaga się w pierwszej kolejności dyskrecji. Osoba, która przebywa we wszystkich pomieszczeniach, która widzi, a czasem słyszy, co dzieje się w danych czterech kątach, nie może rozpowiadać dookoła ani zdradzać szczegółów dotyczących swoich pracodawców. Zatem musi to być raczej sprawdzona osoba, która wzbudza zaufanie. W dalszej kolejności wymagana dokładność i staranność. Skoro jest to płatne zajęcie, niech będzie wykonane bez zarzutu. Podłogi muszą być odkurzone oraz umyte zaleconymi środkami chemicznymi. Łazienki wyczyszczone (sprzęt sanitarny tj. wanny, kabiny, krany, sedesy, bidety) i zdezynfekowane. Wszystkie lustra oraz szklane elementy sprzątaczka powinna przetrzeć tak, aby pozbyć się kurzu, smug i plam. I kurz – o nim nie można zapomnieć, inaczej test białej rękawiczki nie wypadnie pomyślnie.

Zakres obowiązków sprzątaczki – ciąg dalszy

Cel ogólny jest znany – czystość i błysk we wszystkich pomieszczeniach. Szczegółowy zakres obowiązków zależy od pracodawcy. Może na przykład zlecić podlewanie i dbałość o kwiaty, pozmywanie naczyń, posprzątanie łóżek, nastawienie a następnie rozwieszenie prania.

Pracodawca wyznacza częstotliwość na przykład mycia okien, sprzątania balkonu czy tarasu, opróżniania koszów na śmieci. Niektóre czynności powinny być wykonywane wg. intuicji i obserwacji osoby dbającej o porządek tzn. jeśli papier toaletowy się kończy lub brakuje mydła, warto uzupełnić braki. Zaangażowanie, dokładność praz poczucie estetyki na pewno zostaną zauważone i docenione. Zdarza się, że pracodawca w porozumieniu z osobą sprzątającą zleca odbiór dzieci ze szkoły, odrabianie lekcji, pomoc w przygotowaniu posiłku, drobne zakupy. Wtedy z całą pewnością termin „sprzątaczka” jest zbyt wąski i należy raczej użyć „pomoc domowa”. Taka osoba, która wie o danym domu prawie wszystko, często zostaje w nim na lata i staje się kimś bliższym. Zawód sprzątaczki ewoluował, został zauważony, doceniony. Nie tylko finansowo.