Lepszy księgowy czy biuro rachunkowe?

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwe, szczególnie na początku. Niezależnie od charakteru firmy, będziemy musieli podjąć decyzję odnośnie prowadzenia księgowości oraz kadr i płac. To bardzo ważna kwestia, od której zależy poprawność funkcjonowania firmy. Pozostaje pytanie, czy lepiej zatrudnić księgową na etat, czy zdecydować się na biuro księgowe?

Własna księgowa

Większość przedsiębiorców, którzy decydują się na zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za księgowość, motywuje swoją decyzję tym, że chcą mieć specjalistę „na miejscu”. W ten sposób zyskujemy szybszy przepływ informacji oraz dostęp do bieżących dokumentów. Posiadanie samodzielnego księgowego będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku dużej firmy. Decydując się na samodzielną księgowość w firmie, należy brać pod uwagę wyższe koszty. Oprócz kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika, trzeba doliczyć również koszty zakupu sprzętu, odpowiedniego oprogramowania i jego aktualizacji.

Biuro rachunkowe

Jeżeli nie mamy potrzeby codziennych konsultacji z księgową, biuro rachunkowe będzie dobrym i co najważniejsze tańszym rozwiązaniem. W tym wypadku sprawy związane z rozliczeniami podatkowymi, oddajemy w ręce firmy zewnętrznej. Biuro księgowe to optymalna opcja dla małych oraz średnich firm. Taka księgowość Katowice zazwyczaj kontrolowana jest przez kilku specjalistów, także możemy liczyć na szybką i efektywną pomoc oraz fachowe doradztwo. Kolejnym argumentem przemawiającym na rzecz zatrudnienia biura księgowego jest to, że zatrudnienie księgowego nie zawsze gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie naszych interesów. Trudno jest zweryfikować kompetencje księgowego, jedynie na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.

Gdy księgowy nieumyślnie popełni błąd, wówczas można go obciążyć finansowo do wysokości trzykrotności wynagrodzenia. Zatrudniając firmę prowadzącą księgowość Katowice, można wnioskować o naprawę wszystkich szkód. Zwrot wszystkich kosztów gwarantuje OC, dlatego przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym warto sprawdzić, czy posiada ono ważną polisę.

Jak sprawdzić wiarygodność biura rachunkowego?

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowy, należy sprawdzić jego wiarygodność. Należy poprosić o dostęp do takich dokumentów jak: zaświadczenie REGON, wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego, potwierdzenie nadania NIP, a także świadectwa potwierdzające uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Obecnie na rynku działa bardzo dużo biur księgowych, dlatego warto być ostrożnym i nie podejmować pochopnej decyzji. Pamiętajmy, aby bardzo dokładnie przeanalizować kompetencje księgowego czy biura rachunkowego, z który planujemy nawiązać współpracę.