Czego dowiesz się z artykułu
Obecnie rynek pracy w Polsce zmienia się. Jeszcze kilkanaście lat temu rzadko kto zmieniał pracę co kilka lat – dzisiaj normą jest, że każdy pracownik zmienia swoją pracę kilka razy i pracuje tylko przy jednym z projektów. Szukanie pracy również wygląda inaczej. Poza samą rozmową rekrutacyjną, ważne jest aby wcześniej zaciekawić pracodawcę swoim doświadczeniem oraz odpowiednimi umiejętnościami w dokumentach aplikacyjnych.
Jak powinno wyglądać CV?
Podczas tworzenia CV warto umieścić poza samą nazwą stanowiska, również krótki opis swoich obowiązków. Warto wysłać zawsze nieco zmienione CV, które jest specjalnie stworzone na dane stanowisko. Można bardziej wyeksponować swoje umiejętności w CV, które bardziej przydadzą się na danym stanowisku, a także wypisać bardziej szczegółowo pokrewne obowiązki w poprzednich pracach. Doświadczenie jest ważne, ale jeśli nie jest zbyt przydatne na danym stanowisku, można je pominąć i skupić się na tych pracach, które były bardziej istotne. Jedynie na początku kariery, warto umieścić wszystkie swoje zajęcia, czy wpisać nawet wolontariat i praktyki. W CV należy przedstawić się od dobrej strony i pokazać swoje zaangażowanie oraz pracowitość.
Które umiejętności w CV są najbardziej pożądane przez pracodawców?
Choć mogłoby się wydawać, że nie ma „uniwersalnych” umiejętności, które sprawdzą się w każdym zawodzie, coraz częściej rekruterzy zwracają uwagę na charakter kandydata. Kompetencje miękkie takie jak zaangażowanie, umiejętność pracy pod presją czasu czy stresem są coraz bardziej doceniane. Poza kompetencjami twardymi, czyli wiedzą zdobytą dzięki kursom, studiom czy doświadczeniu, warto podkreślić swoje mocne strony, które potrzebne są na danym stanowisku. W przypadku stanowiska samodzielnego, warto podkreślić umiejętność samodzielnej pracy oraz dobrej organizacji swojej pracy, natomiast gdy dane stanowisko wymaga współpracy, warto wspomnieć o swoim doświadczeniu w pracy grupie oraz takich cechach, jak dobra komunikacja, bycie dobrym słuchaczem czy prowadzenie negocjacji. Na rozmowie rekrutacyjnej dobrze podeprzeć to konkretnymi przykładami z poprzednich stanowisk.
Rekruterzy na podstawie zaledwie jednego dokumentu stwierdzają czy ktoś może sprawdzić się na danym stanowisku, dlatego warto dokładnie przemyśleć swoje CV i przygotować je w oparciu o stanowisko w konkretnej firmie. Dobrze opisane doświadczenie oraz zdobyta wiedza, ale również umieszczenie tam informacji o szczególnie przydatnych na tym stanowisku umiejętnościach interpersonalnych, może okazać się kluczem do sukcesu.